تظاهر کنندگان اسپانیایی آزادی رهبران باسک را خواستار شدند

اسپانيا

هزاران نفر با تظاهرات در خیابانهای شهر سن سباستین در شمال اسپانیا آزادی دو رهبر استقلال طلبان باسک را از زندان خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آرنالدو اوتگی، 57 ساله رهبر زندانی حزب استقلال طلب "سورتو" و از اعضای سابق گروه جدایی طلب مسلح اتا است.

روز شنبه بیش از 10 هزار تظاهر کننده به خیابانهای شهر سن سباستین آمده و بنری به نمایش گذاشتند که رویش نوشته شده بود:"آرنالدو و رافا را آزاد کنید"

اشاره این بنر همچنین به رافا دی‌یز، رهبر اتحادیه تجاری حامی استقلال "LAB" است . آنها همچنین به سر دادن شعارهای استقلال طلبانه و احتزاز پرچمهای باسک و منطقه ناواره در شمال اسپانیا پرداختند. تظاهرات آرام این معترضان حدود یک ساعت در خیابان اصلی شهر سن سباستین برگزار شد.

در این تظاهرات اعضای ارشد "ایزکویردا آبرتزاله" (عبارتی که برای احزاب ملی گرا و چپگرای باسک استفاده می شود) و رهبران حزب چپ افرا طی پودموس و حزب جدایی طلب ERC کاتالان نیز حضور داشتند.

اوتگی در سال 2009 به دلیل تلاش برای اصلاح حزب ممنوع شده "باتاسونا" که بازوی سیاسی اتا محسوب می شود به شش سال زندان محکوم شد.

قرار است وی در آوریل 2016 آزاد شود و در زندان به عنوان رهبر حزب سورتو که به مدت کوتاهی به خاطر ارتباط با باتاسونا ممنوع شده بود منصوب شد.

وی از اواخر دهه 1990 مخالفت خود را با خشونت اعلام کرد و در کتابی در سال 2012 از قربانیان خشونتهای اتا عذرخواهی کرد.

انتهای پیام

کد N993738