۰
آیت‌الله حسن ممدوحی:

مجالس عزاداری با خرافات و کارهای خلاف آلوده نشود

  • ۲۱بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
امام حسين ع ,محرم,مداحي,عاشورا,تاسوعا,عزاداري

یک عضو مجلس خبرگان با اشاره به این‌که «سینه زنی‌ها در ماه محرم باید برای خدا و مطابق دستورات شرع اسلام باشد»، گفت: مداحان و عزاداران حسینی چیزی‌هایی که خرافات و حتی خلاف شرع بین هستند را وارد عزاداری‌ها و مجالس سوگواری نکنند.

یک عضو مجلس خبرگان با اشاره به این‌که «سینه زنی‌ها در ماه محرم باید برای خدا و مطابق دستورات شرع اسلام باشد»، گفت: مداحان و عزاداران حسینی چیزی‌هایی که خرافات و حتی خلاف شرع بین هستند را وارد عزاداری‌ها و مجالس سوگواری نکنند.

آیت‌الله حسن ممدوحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، در خصوص مجالس عزاداری سید الشهدا در ایام محرم و صفر اظهار کرد: عاشورا دارای پیام‌های زیادی است و باید در مراسم عزاداری از رسالت و اهداف سید الشهدا از قیام عاشورا سخن گفت.

وی افزود: هر گوشه حادثه عظیم عاشورا یک درس بزرگ برای زندگی و آزادگی است، از این رو وعاظ و سخنرانان در عزاداری‌های سید الشهدا باید به مباحث تربیتی، ابعاد سیاسی، اخلاقی و دینی و دیگر زوایای این حادثه بزرگ بپردازند.

وی درباره شیوه‌های عزاداری در این ایام نیز خاطرنشان کرد: مداحان نیز در بیان شان و منزلت امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و یاران با وفای ایشان باید توجه خاصی به گفته‌های‌شان داشته باشند تا مطابق اسناد تاریخی و شیعی و مطابق با واقعیت بوده و از خرافه و اغراق به دور باشد.

این عضو مجلس خبرگان اظهار کرد: عزاداری برای سیدالشهداء نیازمند توجه به حرمت و شان امام حسین(ع) می‌باشد. همچنین در مجالس عزاداری از سخنان بیهوده و رفتارهایی که در شان اهل بیت(ع) نیست باید پرهیز شود.

وی گفت: دشمن تلاش می‌کند اهمیت عزاداری در جامعه اسلامی ما کمرنگ شود در حالی که برپایی مجالس عزاداری سید الشهدا، بسیاری از اهداف شوم دشمن در جنگ و ستیز فرهنگی را نابود می‌کند و به جوانان ما در مقابل نقشه‌ها و توطئه‌های دشمن بصیرت می‌بخشد.

وی همچنین درباره نحوه عزاداری سید الشهداء یادآور شد: اشعار غلوآمیز و نامناسب، زیان وارد کردن به جسم و بدن، بیان سخنان تفرقه‌انگیز و انجام حرکات به دور از شان مجالس اهل بیت(ع) از مواردی است که باید از آن اجتناب کرد.

ممدوحی تاکید کرد: در این مجالس باید حرمت عزاداران به خوبی حفظ شود و با ذکر مصیبت و نوحه‌سرایی به احیای جریان قیام عاشورا و ارزش‌های آن پرداخت و از بیان جملاتی که با سربلندی و عزت امام حسین(ع) منافات دارد پرهیز شود.

وی تصریح کرد: در این مجالس تقوا و ارزش‌های اخلاقی به بهترین نحو حفظ شود تا دین اسلام ناب محمدی را به جهان معرفی کنیم.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.