آیت‌الله حسن ممدوحی:

مجالس عزاداری با خرافات و کارهای خلاف آلوده نشود

امام حسين ع ,محرم,مداحي,عاشورا,تاسوعا,عزاداري

یک عضو مجلس خبرگان با اشاره به این‌که «سینه زنی‌ها در ماه محرم باید برای خدا و مطابق دستورات شرع اسلام باشد»، گفت: مداحان و عزاداران حسینی چیزی‌هایی که خرافات و حتی خلاف شرع بین هستند را وارد عزاداری‌ها و مجالس سوگواری نکنند.

یک عضو مجلس خبرگان با اشاره به این‌که «سینه زنی‌ها در ماه محرم باید برای خدا و مطابق دستورات شرع اسلام باشد»، گفت: مداحان و عزاداران حسینی چیزی‌هایی که خرافات و حتی خلاف شرع بین هستند را وارد عزاداری‌ها و مجالس سوگواری نکنند.

آیت‌الله حسن ممدوحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، در خصوص مجالس عزاداری سید الشهدا در ایام محرم و صفر اظهار کرد: عاشورا دارای پیام‌های زیادی است و باید در مراسم عزاداری از رسالت و اهداف سید الشهدا از قیام عاشورا سخن گفت.

وی افزود: هر گوشه حادثه عظیم عاشورا یک درس بزرگ برای زندگی و آزادگی است، از این رو وعاظ و سخنرانان در عزاداری‌های سید الشهدا باید به مباحث تربیتی، ابعاد سیاسی، اخلاقی و دینی و دیگر زوایای این حادثه بزرگ بپردازند.

وی درباره شیوه‌های عزاداری در این ایام نیز خاطرنشان کرد: مداحان نیز در بیان شان و منزلت امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و یاران با وفای ایشان باید توجه خاصی به گفته‌های‌شان داشته باشند تا مطابق اسناد تاریخی و شیعی و مطابق با واقعیت بوده و از خرافه و اغراق به دور باشد.

این عضو مجلس خبرگان اظهار کرد: عزاداری برای سیدالشهداء نیازمند توجه به حرمت و شان امام حسین(ع) می‌باشد. همچنین در مجالس عزاداری از سخنان بیهوده و رفتارهایی که در شان اهل بیت(ع) نیست باید پرهیز شود.

وی گفت: دشمن تلاش می‌کند اهمیت عزاداری در جامعه اسلامی ما کمرنگ شود در حالی که برپایی مجالس عزاداری سید الشهدا، بسیاری از اهداف شوم دشمن در جنگ و ستیز فرهنگی را نابود می‌کند و به جوانان ما در مقابل نقشه‌ها و توطئه‌های دشمن بصیرت می‌بخشد.

وی همچنین درباره نحوه عزاداری سید الشهداء یادآور شد: اشعار غلوآمیز و نامناسب، زیان وارد کردن به جسم و بدن، بیان سخنان تفرقه‌انگیز و انجام حرکات به دور از شان مجالس اهل بیت(ع) از مواردی است که باید از آن اجتناب کرد.

ممدوحی تاکید کرد: در این مجالس باید حرمت عزاداران به خوبی حفظ شود و با ذکر مصیبت و نوحه‌سرایی به احیای جریان قیام عاشورا و ارزش‌های آن پرداخت و از بیان جملاتی که با سربلندی و عزت امام حسین(ع) منافات دارد پرهیز شود.

وی تصریح کرد: در این مجالس تقوا و ارزش‌های اخلاقی به بهترین نحو حفظ شود تا دین اسلام ناب محمدی را به جهان معرفی کنیم.

انتهای پیام

کد N993730