استفاده پلیس مونته‌نگرو از گاز اشک‌آور علیه معترضان

پلیس مونته‌نگرو از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن صدها تن از شهروندان این کشور که تلاش می کردند مقابل پارلمان این کشور دست به اعتراض بزنند و خواستار استعفای دولت چپگرای نخست‌وزیر بودند، استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، صدها افسر پلیس مونته‌نگرو ساختمان‌های دولتی در پایتخت را محاصره کرده تا از نزدیک شدن معترضان به آنها و تجمع در مقابل ساختمان پارلمان این کشور حوزه بالکان جلوگیری به عمل بیاورند. آنها همچنین از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کردند.

پس از آن فعالان در نزدیکی ساختمان پارلمان دست به تجمع اعتراضی زدند که البته به صورت صلح آمیز پایان یافت. این معترضان خواستار برکناری دولت چپ‌گرای میلو یوکانوویچ، نخست‌وزیر مونته‌نگرو بودند.

اوایل روز شنبه پلیس ویژه این کشور حوزه بالکان چند معترض از حزب اصلی اپوزیسیون را که برای سه هفته در مقابل پارلمان این کشور تجمع کرده بودند، متفرق کرد؛ آنها خواستار استعفای دولت بودند.

پلیس پایتخت مونته‌نگرو در بیانیه ای اعلام کرد، در مجموع 11 تن بازداشت شدند که شامل دو تن از اعضای حزب جبهه دموکراتیک می شوند. همچنین شش افسر پلیس نیز به صورت سطحی زخمی شدند.

حزب اصلی اپوزیسیون این کشور کوچک حوزه بالکان به دنبال ایجاد یک دولت انتقالی مسئول سازمان دهی انتخاباتی درست و معتبر است و می گوید تاکنون چنین انتخاباتی در کشور برگزار نشده است. حدود 3000 تن سپتامبر گذشته میلادی و در حمایت از درخواست های اپوزیسیون برای برکناری نخست وزیری در پایتخت این کشور تجمع کرده بودند. این نخست وزیر 53 ساله از اواسط دهه 90 میلادی در راس قدرت قرار دارد.

وی در سال 2012 موفق شد در انتخابات پیروز شود و برای سومین بار در راس قدرت در مونته‌نگرویی که از 2006 مستقل شده، قرار گیرد. این کشور در 2006 از صربستان جدا شد. میلو یوکانوویچ در سال های 1998 و 2002 رییس جمهوری سابق مونته‌نگرو بود. انتخابات آتی پارلمانی این کشور قرار است اوایل سال آتی میلادی برگزار شود.

انتهای پیام

کد N993584