شیخ علی سلمان: خواسته من اصلاح رژیم بحرین است

بحرين

دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین در جریان جلسه محاکمه ضمن رد تمامی اتهامات خود، آنها را سیاسی، از روی دشمنی و به دور از عدالت خواند و تاکید کرد: ادامه فعالیت‌های سیاسی مسالمت‌آمیز تنها راه کنار زدن بحران‌ها و رشد اقتصادی است.

دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین در جریان جلسه محاکمه ضمن رد تمامی اتهامات خود، آنها را سیاسی، از روی دشمنی و به دور از عدالت خواند و تاکید کرد: ادامه فعالیت‌های سیاسی مسالمت‌آمیز تنها راه کنار زدن بحران‌ها و رشد اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه «الوسط» بحرین، متن سخنرانی شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق، بزرگترین گروه شبعه مخالف در این کشور را در جریان جلسه اخیر محاکمه‌اش منتشر کرد.

شیخ سلمان با رد تمامی اتهامات علیه خود اظهار داشت: خواسته من اصلاح رژیم و نه سرنگونی آن است. من تلاش می‌کنم یک کشور مبتنی بر قانون اساسی را به الگویی برای همه کشورهای اصیل و قانونی دیگر تبدیل کنم و البته برای این مهم راه مسالمت‌آمیزی را در پیش گرفته‌ام و همه را به گام برداشتن در این راه دعوت می‌کنم و از همه می‌خواهم طبق منشورهای بین‌المللی که بحرین نیز آنها را امضا کرده، حق تجمع مسالمت‌آمیز مردمی را محقق سازند.

دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین در ادامه گفت: همچنین من براساس اصل آزادی بیان، نقد سازنده را در پیش گرفته‌ام و با احترام به تمامی مردم بحرین در طائفه‌ها و گروه‌های مختلف، سیاست اعطای تابعیت را که هدف از آن تغییرات جمعیتی کشور است، رد می‌کنم.

وی ادامه داد: همچنین من برای نابودی بحران‌هایی که از چند دهه قبل در بحرین وجود داشته و یکی پس از دیگری به وجود آمده تلاش می‌کنم وظیفه ملی‌ام مرا به تلاش برای حل این مشکلات از راه گفت‌وگوی ملی سوق می‌دهد.

رهبر مخالفان بحرینی تاکید کرد: همانگونه که رژیم حاکمیت تاکید دارد، مسوولان باید از خود مردم باشند و هر چهار سال یکبار در انتخابات شرکت کنند. اکنون با صرف‌نظر از انتخاب پارلمان و کابینه توسط مردم، در صورتی که خواسته‌های مردمی محقق شود، حل مشکلات دیگری چون تبعیض نژادی، اعطای تابعیت، توسعه پایدار، امنیت، تقسیم عادلانه ثروت، بهبود خدمات بهداشتی، مشکل مسکن و دیگر خواسته‌های مردمی را آغاز خواهیم کرد.

در سایه شرایط فعلی، برای تحقق منافع همه گروه‌ها بدون کاستی یا تبعیض و منافع همه طایفه‌ها و ادیان، همبستگی ملی را خواستارم و این دو علتی انسانی و سیاسی با توجه به مصلحت کشور است. توافق ملی مانع دخالت‌های خارجی می‌شود اما آشتی ملی سپری در برابر بحران‌های فعلی منطقه است.

دبیرکل جمعیت الوفاق ادامه داد: ما برای آشتی ملی آماده هستیم و در این مسیر، به فعالیت سیاسی مسالمت‌آمیزی که از حدود 20 سال پیش آغاز کرده‌ام تا تحقق یک کشور مبتنی بر قانون اساسی ادامه خواهم داد و بر این باورم که تنها راه برای کنار زدن بحران‌ها و جهش اقتصادی، فعالیت سیاسی مسالمت‌آمیز است.

شیخ علی سلمان با تقدیر از نقش جامعه جهانی در کمک به فعالیت‌های سیاسی بحرین سخنان خود در این جلسه را اینگونه پایان داد: از همه طرف‌های حقوقی که از جنبش‌ها حمایت کردند، تشکر می‌کنم و از آنها می‌خواهم به حمایت‌های خود به ویژه از موضوع جلسه محاکمه امروز ادامه دهند و به اطلاع جهانیان برسانند که این تهمت‌ها همه سیاسی، از روی دشمنی و به دور از عدالت هستند.

انتهای پیام

کد N993582