انتظارات اندک از انتخابات پارلمانی در مصر

انتخابات,مصر

انتخابات پارلمانی مصر آغاز شده اما به نظر منتقدان از پارلمانی که از این انتخابات بیرون می‌آید، نمی‌توان چیز زیادی انتظار داشت زیرا بیشتر در جهت تحکیم قدرت موجود به رهبری ژنرال سیسی پیش خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه دویچه آلمان، برای دومین بار از زمان پیروزی انقلاب مردم مصر و سقوط حکومت حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱، در این کشور شمال آفریقا انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود. از زمانی که پارلمان گذشته به خاطر "تخلفات قانونی" منحل شد، بیش از سه سال می‌گذرد.

انتخابات قرار بود در ماه مارس گذشته برگزار شود، اما به خاطر برخی کمبودهای قانونی و نیاز به اصلاح قانون انتخابات به تأخیر افتاد.

جامعه مصر در سال‌های گذشته دوره‌ای طوفانی پشت سر گذاشته، اما امروز در جامعه بی‌تفاوتی شدیدی حاکم است. بیشتر مردم با امیدهای فراوان به اعتراضات انقلابی پیوسته بودند، اما تحول سیاسی که انتظارش را داشتند، صورت نگرفت و نظامی مشابه و شاید بدتر از رژیم قبلی به قدرت رسید.

روزنامه زوریشر سایتونگ می‌نویسد، در شرایطی که تعهد و فعالیت سیاسی، به خاطر سلطه رژیم سرکوب و اختناق، هزینه سنگینی دارد، شهروندان ترجیح می‌دهند آرام باشند و به مشکلات معیشتی خود فکر کنند. کارزار و رقابت انتخاباتی به معنای واقعی آن صورت نگرفته است.

جامعه مصر امروزه در جو وحشت و ارعاب فرو رفته است. به گفته فعالان حقوق بشر تنها ظرف دو ماه اوت و سپتامبر گذشته ۲۱۵ نفر "ناپدید" شده‌اند. بسیاری از فعالان سیاسی، به ویژه از میان اسلام‌گرایان، به زندان افتاده و مخالفان با گرایش لیبرال یا به خارج سفر کرده و یا سکوت پیشه کرده‌اند.

انتخابات فرصتی برای عرض اندام لایه‌های اجتماعی و افراد سیاسی نزدیک به عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر است که پیش از این از پایه‌های دیکتاتوری حسنی مبارک بودند.

سیستم انتخاباتی مصر، نامزدهای منفرد را ترجیح می‌دهد و در فضای غیبت احزاب سیاسی واقعی، همان افراد مرفه و بانفوذ هستند که شانس و موقعیت بهتری دارند. از ۵۹۶ کرسی پارلمان، ۴۴۸ کرسی از آن نامزدهای فردی است و تنها ۱۲۰ کرسی به احزاب تعلق می‌گیرد. روشن است که افراد مورد حمایت حکومت وضعیت بهتری دارند، احزاب کوچک و ناوابسته یا افراد واقعا مستقل شانسی برای انتخاب شدن ندارند.

با این انتخابات عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور و فرمانده سابق نیروهای مسلح قصد دارد وانمود کند که کشورش در راستای دموکراسی حرکت می‌کند تا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به برقراری ثبات سیاسی در مصر امیدوار شوند.

ارتش مصر به رهبری عبدالفتاح سیسی در ۳۰ ژوئن با چیزی شبیه به کودتای نظامی به حکومت اسلام‌گرایان اخوان المسلمین پایان داد. از آن زمان دو اقدام برای "تکمیل انقلاب" صورت گرفته است: انتخاب سیسی به ریاست جمهوری و اصلاح قانون اساسی کشور به نفع ارتشیان.

از زمان رهبری سیسی "شورای انقلاب مصر" به بهانه "مبارزه با تروریسم" صدها قانون برای تحکیم قدرت ارتشیان و تضعیف نهادهای مدنی به تصویب رسانده است که مصر را بیش از پیش از دموکراسی واقعی دور کرده‌اند.

به نوشته روزنامه سوئیسی زوریشر سایتونگ، اکنون انتخابات پارلمانی سومین گامی است که برای مشروعیت دادن به حکومت کودتاگران برداشته می‌شود. نخستین دور انتخابات پارلمانی مصر در بسیاری از حوزه‌ها روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده انجام می‌گیرد و در بقیه حوزه‌ها آخر هفته آینده (۲۲ و ۲۳ نوامبر). انتظار می‌رود که در اوایل ماه دسامبر دور نهایی انتخابات برگزار شود. پس از آن زمینه تشکیل دولتی عادی به جای دولت موقت فراهم می‌شود.

انتهای پیام

کد N993516