شیوه های عزاداری مطلوب از دیدگاه آیت‌الله شبیری‌زنجانی

مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي حسيني زنجاني,امام حسين ع ,محرم,عاشورا,تاسوعا,آيت‌الله شبيري‌زنجاني

‌پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله شبیری زنجانی در یادداشتی با توجه به سوال‌های اصحاب رسانه و مردم، دیدگاه‌های این مرجع تقلید را درخصوص شیوه‌های عزاداری مطلوب ارائه داده است.

‌پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله شبیری زنجانی در یادداشتی با توجه به سوال‌های اصحاب رسانه و مردم، دیدگاه‌های این مرجع تقلید را درخصوص شیوه‌های عزاداری مطلوب ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، در این یادداشت آمده است: آیت‌الله سیدموسی شبیری زنجانی در توصیه‌های خود ضمن بیان آسیب‌های عزاداری رایج در جامعه، مجلس‌های سوگواری را مکانی برای آموزش مسائل دینی و ترویج حق دانسته و برلزوم اخلاص در عزاداری‌ها تاکید کرده است.

دراین یادداشت به گوشه‌هایی از سووالات و پاسخ‌های این مرجع تقلید پرداخته شده که در زیر آمده است:

**سوال: در برخی از هیأت‌ها برای سوگواری بیشتر فقط از مداح استفاده می‌شود و یا اگر روحانی دعوت می‌شود خلوت‌ترین زمان جلسه به منبر اختصاص داده می‌شود،نظر حضرتعالی دراین‌باره چیست؟

پاسخ: بیان حرکت سیدالشهداء(ع) و مسائل دین مرهون زحمات علماء و اهل منبر و مادحین است که در طول سال‌ها باعث زنده نگه داشتن دین شده است ولی این‌که روحانی در مجلس نباشد، راه انحرافی است و منشأ و مقدمه راهی که باعث دورنگهداشتن مردم از تعلیمات اهل بیت(ع) و ائمه معصومین(ع) می شود، حذف منبرها کار درستی نیست، منبر و مجلس امام حسین(ع) مکان آموزش افراد است، قدیم هم همین روش وجود داشت و مردم مطالب دینی را از مجلس‌ها می‌گرفتند.

اوایل طلبگی ما در زنجان مرسوم بود که منبری اول احکام مورد ابتلا را برای مردم می‌گفت، برخی از احکام را مردم بلد نیستند، قدیم به این مسأله مقید بودند اما متأسفانه الان به این مسائل کمتر توجه می‌شود، بهتر است مسائل مورد ابتلای مردم ابتدا گفته شود و سپس به بحث درباره موضوعی که انتخاب کرده‌اند بپردازند و این مطالب هم باید جنبه هدایت داشته باشد.

**سووال: آسیب‌های منبرهایی که وجود دارد چیست؟

پاسخ: بحمدالله منبری‌های زیادی از قدیم تا به امروز در دستگاه حضرت سیدالشهداء (ع) خدمت کرده‌اند و با بیان مسائل مختلف در تبیین اهداف قیام آن حضرت عمل کرده‌اند، ولی همین مسأله که دیگر احکام شرعی کمتر گفته می‌شود از مشکلات منبر است و دیگر این‌که علی‌رغم خدمت بسیاری از اهل منبر و اخلاص ایشان، نباید برخی، در درجه اول به جذاب بودن و گرفتن منبرشان فکر کنند در حالی که این مجالس روضه، معونه برای هدایت مردم در راستای خواست خداست؛ لذا باید سعی شود مطلب‌های اساسی و مستند ارائه شود نه مطالبی که صرفاً خوشایند مردم است.

البته خوب است که مطالب خوشایند مردم بیان شود اما مطالبی انتخاب شود که مستند هم هست و جنبه هدایتگری و اصلاح برای جامعه دارد، اگر نگوییم همه اعتقادات مردم، قسمت مهمی از اعتقادات مردم به همین تبلیغات منبری‌ها مرتبط است. مبانی علمی در حوزه بررسی می‌شود اما آن‌چه در میان مردم اعتقاد ایجاد می‌کند عواطف است و این عواطف از طریق همین منبرها ایجاد می‌شود؛ لذا باید مسیر درست باشد و این مرضی خدای متعال و حضرت رسول(ص) است.

**سوال: این روزها سخنان زیادی درباره نحوه عزاداری‌ها گفته می‌شود و شاهد ایجاد سبک‌های جدید در عزاداری هستیم، نظر حضرتعالی در این‌باره چیست؟

پاسخ: عزاداری برای امام حسین(ع) و سایر آن بزرگوارانی که در کربلا به شهادت رسیدند از عالی‌ترین عبادات است که در شکل‌گیری اعتقادات مردم تأثیر زیادی دارد؛ لذا باید به گونه‌ای عمل شود که مرضی حضرات معصومین(ع) باشد.

نحوه عزاداری در زمان‌ها و مکان‌های مختلف با در نظر گرفتن عرف تعیین می‌شود؛ لذا با گذشت بیش از هزار سال شاهد شور بیشتر در عزاداری ها هستیم ولی باید توجه داشت که نحوه عزاداری در برخی موارد صحیح نیست و حتی گاهی رگه‌هایی از رفتارهای صوفیانه در عزاداری‌ها دیده می‌شود،این خیلی بد است که انسان طریقه‌ای را که ما می‌دانیم مرضی خدای متعال و حضرت رسول(ص) نیست در عزاداری دنبال کند،عزاداری در درجه اولِ عبادات است و طریقه آن باید مرضی الهی باشد.

**سوال: برخی معتقدند رفتارهایی مانند رفتار مردم خرم‌آباد که مردم به مناسبت عزا به خود گل می مالند و یا این‌که در همین شهر قم عده‌ای گل به سر خود یا لباس خود می مالند، باعث وهن عزاداری‌هاست،نظر حضرتعالی دراین باره چیست؟

پاسخ: نه، این‌ها چه وهنی است؟! این چه حرف‌هایی است که زده می‌شود؟! این روش مورد تأیید فقهاء عظام و علماء سلف بوده است، شنیدم مرحوم آقای بروجردی مبتلابه چشم درد بودند و یک سالی افراد برای عزاداری به منزل ایشان می‌آیند و ایشان یک مقدار از همین گل‌هایی که عزاداران به خودشان مالیده‌اند به چشمش می‌گذارد و مشکل چشم‌شان برطرف می‌شود، ایشان تا 90 سال عمر کردند و با این همه مطالعه و تحقیق تا آخر عمر به عینک نیاز پیدا نکرد.

**سوال: چند سالی است که عده‌ای در مجلس‌های عزا به همراه ذکر امام حسین (ع) از موسیقی استفاده می‌کنند. این روش مورد تأیید است؟

پاسخ: سبک‌هایی که با موسیقی همراه می‌شود درست نیست، باید از این‌ها اجتناب کنند، هر روز نمی‌شود یک حکم از احکام الهی را به بهانه‌های مختلف کنار بگذاریم و تحریف کنیم.

** سوال: چه توصیه‌ای را برای منبری‌ها و هیئتی‌ها دارید؟

پاسخ: تلاش کنیم که إن‌شاءالله عمل‌مان همراه با اخلاص باشد،اگر در منبر خلوص باشد تأثیر کلمات چندین برابر است،البته بیشتر افراد رعایت می‌کنند اما ما امیدواریم که این اخلاص و مستند حرف زدن عمومی شود، لازم است بدانیم که دو چیز در ایمان و اعتقادات مردم مؤثر است یکی تبلیغات منبری ها و یکی هم اعمال کسانی که به تدین شناخته می‌شوند،مردم به ما نگاه می‌کنند و اگر ما کج رفتیم در اعتقادات مردم تأثیر منفی می‌گذارد؛ لذا روحانیون و متدینین ما باید در این زمینه خیلی دقت داشته باشند.

انتهای پیام

کد N993511