تاکید اردوغان بر حصول راه‌حلی برای مساله قبرس

قبرس,اردوغان

رئیس‌جمهوری ترکیه با اشاره به مساله‌ای که سال‌ها مانع پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا شده است، بر لزوم یافتن راه‌حلی برای خاتمه جدایی قبرس و تضمین ثبات در شرق مدیترانه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چهار دهه جدایی قبرس میان قبرس یونانی‌زبان جنوب که عضو اتحادیه اروپاست و منطقه قبرس شمالی جدایی‌طلب ترک‌زبان، تلاش‌های ترکیه برای هموار کردن مسیر پیوستن به اروپا را با مانع مواجه کرده است. تنها آنکارا قبرس شمالی را به عنوان کشوری مجزا به رسمیت می‌شناسد.

در همین حال اتحادیه اروپا به کمک ترکیه برای مقابله با موج گسترده مهاجران از خاورمیانه و سایر مناطق به اروپا نیاز دارد و همین انگیزه جدیدی به آنکارا برای پیوستن به این اتحادیه داده است. با این حال دیپلمات‌های اتحادیه اروپا نگران هستند که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از بحران مهاجران به عنوان اهرم فشار در مذاکرات قبرس استفاده کند.

اردوغان در سفر به قبرس ترک‌نشین گفت: ما در طرف ترکیه‌ای برای یافتن راه حلی برای مشکل قبرس که از بیش از نیم قرن پیش در دستورکار جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد قرار گرفته است، صادق هستیم.

وی افزود: یک راه حل نه تنها تاثیر مثبتی بر روی دو طرف این جزیره می‌گذارد بلکه صلح، ثبات و همکاری در شرق مدیترانه را به ارمغان می‌آورد.

سخنان اردوغان در جریان افتتاح پروژه خط لوله انتقال آب از ترکیه به قبرس ترک‌نشین مطرح شد.

انتهای پیام

کد N993422