درخواست السیسی از مصری ها درخصوص مشارکت در انتخابات

سیاسی

رئیس جمهوری مصر از شهروندان این کشور خواست مشارکت گسترده ای در انتخابات پارلمانی این کشور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، همزمان با آغاز انتخابات پارلمانی مصر در خارج از این کشور، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری این کشور، در یک گفتگوی تلویزیونی از مردم مصر خواست در انتخابات پارلمانی این کشور مشارکت گسترده ای داشته باشند.

شهروندان مصری امروز به پای صندوق های رای رفتند و در نخستین انتخابات پارلمانی پس از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ شرکت کردند.

انتخابات پارلمانی مصر طی دو روز در سفارتخانه های مصر در سرتاسر جهان برگزار خواهد شد. شهروندان داخل مصر نیز روز یکشنبه در نخستین مرحله از برگزاری انتخابات پارلمانی شرکت خواهند کرد.

برگزاری انتخابات پارلمانی مصر آخرین مرحله از طرح نقشه راه است که از سوی «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر ارائه شده بود. سیسی هنگام تصدی وزارت دفاع و پس از حوادث ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ که منجر به برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر شده بود این طرح را ارائه کرده بود.

تعداد واجدین شرایط رأی دهی در مرحله نخست انتخابات در داخل و خارج مصر ۲۷ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۵۵۳ نفر اعلام شده است که در ۱۰۳ کمیته انتخابات عمومی به پای صندوق های رأی خواهند رفت.

تعداد نامزدهای کرسی های ویژه انتخابات از فهرست فردی ۲۵۷۳ نفر از جمله ۱۱۲ زن است و نسبت نامزدهای مستقل نیز حدود ۶۵ درصد است و این در حالی است که تعداد نامزدهای منتسب به احزاب سیاسی نیز ۳۵ درصد است.

گروه اخوان المسلمین مصر به دلیل اینکه از سوی دولت مصر در فهرست سازمان های تروریستی قرار گرفته است در انتخابات پارلمانی فعلی شرکت نمی کند.