تحولات فلسطین؛

برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی در غزه/ یورش صهیونیستها به فلسطینیان

سیاسی

فلسطینیان ساکن نوار غزه امروز شنبه در راستای ابراز همبستگی با ساکنان کرانه باختری و قدس اشغالی تظاهرات ضد صهیونیستی در منطقه «الشجاعیه» برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری وفا، فلسطینیان ساکن نوار غزه امروز شنبه در منطقه «الشجاعیه» واقع در شرق غزه تظاهرات ضد صهیونیستی برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، این تظاهرات با هدف ابراز همبستگی با فلسطینیان ساکن کرانه باختری و قدس اشغالی برگزار شد.

شاهدان عینی اعلام کردند که نظامیان رژیم صهیونیستی به وسیله گلوله های پلاستیکی و گازهای اشک آور شرکت کنندگان در این تظاهرات را هدف قرار دادند.

وزارت بهداشت فلسطین با صدور بیانیه ای اعلام کرد در نتیجه حمله صهیونیستها به تظاهرات کنندگان فلسطینی، ده ها نفر به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

از سوی دیگر، درگیری ها میان فلسطینیان و نظامیان رژیم صهیونیستی در نقاط مختلف قدس اشغالی و کرانه باختری همچنان ادامه دارد.

گفتنی است، موج انتفاضه فلسطینی ها از کرانه باختری و در اعتراض به هتک حرمت روزانه صهیونیست ها به مسجدالاقصی در بیت المقدس آغاز شد و پس از چند روز دامنه آن به نوارغزه و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ کشیده شده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت فلسطین، درگیری شهروندان فلسطینی با نظامیان صهیونیست از آغاز ماه جاری میلادی (اکتبر) تاکنون به ۲۷ شهید و هزار و ۴۰۰ زخمی افزایش یافته است.

علل وقوع دور جدید درگیریهای شدید میان فلسطینیان و نظامیان رژیم صهیونیستی را می توان به دو عامل مستقیم و غیر مستقیم تقسیم کرد. عامل مستقیم اقدام «اوری اوریل» وزیر امور شهرک سازی رژیم صهیونیستی در هتک حرمت به مسجدالاقصی در آغاز ماه جاری میلادی بود. این وزیر صهیونیست به همراه شماری از شهرک نشینیان با حمایت کامل نظامیان این رژیم در اقدامی هتاکانه با هدف تحریک فلسطینیان وارد صحن های مسجدالاقصی شد. به دنبال مقاومت فلسطینیان موجود در مسجدالاقصی، نظامیان صهیونیست به منظور متفرق ساختن آنها به زور و خشونت متوسل شدند؛ عاملی که موجب تشدید درگیریها و کشیده شدن آن به نقاط مختلف سرزمین های اشغالی شد.

اما عامل غیر مستقیم، سیاست های سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی تحت زعامت بنیامین نتیاهو علیه ملت فلسطین است؛ اقداماتی که به ویژه در قدس اشغالی و کرانه باختری کاسه صبر فلسطینیان را لبریز کرده است؛ شهرک‌سازی‌ها در سرزمین های اشغالی همچنان ادامه دارند، املاک فلسطینیان همچنان مصادره و منازلشان تخریب می شوند و بازداشت های غیر موجه نیز همچنان ادامه دارد. علاوه بر آنچه که گفته شد، مردم فلسطین همچنان داغ جنایت های وحشیانه صهیونیست ها علیه همنوعان خود در نوار غزه در جنگ اخیر را بر سینه خود حس می کنند. این عوامل که ناشی از خشم انباشته شده ملت فلسطین علیه صهیونیستها است، دست به دست هم داد تا امروز هراس از وقوع انتفاضه سوم در سرزمین های اشغالی، لرزه به اندام این رژیم اشغالگر بیاندازد.