اعتراض دانشمندان کره جنوبی به نگارش کتابهای درسی تاریخ توسط دولت

صدها تن از دانشمندان کره جنوبی مشارکت در طرح دولت این کشور برای نگارش کتابهای تاریخ دولتی به منظور تدریس در مدارس راهنمایی و دبیرستان را تحریم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت پارک گئون های، رئیس جمهور کره جنوبی اعلام کرده که قصد دارد دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان را از بعد از سال 2017 ملزم به استفاده از کتابهای درسی تاریخ که توسط دولت منتشر خواهند شد کند. این در حالی است که تا پیش از این طرح مدارس اجازه داشتند از یکی از هشت کتاب تاریخی که ناشرهای خصوصی منتشر کرده‌اند برای تدریس استفاده کنند.

چاپ کتابهای درسی دولتی در راستای تلاشهایی است که رهبران محافظه‌کار کره جنوبی و توکیو به منظور شکل‌دهی به کتاب‌های درسی تاریخ در مدارس و اعلام دیدگاه‌های سیاسی خود در پیش گرفته‌اند. این طرحها انتقادهای شدید دانشمندان و احزاب مخالف را در پی داشته است.

استادان بیش از 20 دانشگاه کره جنوبی اعلام کردند، در نگارش این کتابهای تاریخ دولتی مشارکت نخواهند کرد زیرا معتقدند دولت به دنبال ملایم تر کردن توصیف‌هایی است که از دیکتاتوری‌های بی رحم حاکم بر این کشور پیش از انتقال قدرت خونین در دهه 1980 ارائه شده‌اند.

انجمن پژوهش تاریخ کره که بزرگترین گروه تشکیل شده از جانب تاریخدانان این کشور شامل 800 عضو است اعلام کرده که در فرآیند نگارش این کتابها ایفای نقش نخواهد کرد.

کانگ سون-آ، سخنگوی حزب اپوزیسیون ائتلاف سیاسی جدید برای دموکراسی اظهار کرد، دستور برای بازگشت به کتابهای تاریخ دولتی بلافاصله کشور ما را به دوران جنگ سرد عقب برده است.

هوانگ وو ییا، وزیر آموزش کره جنوبی با اعلام این طرح مناقشه برانگیز در روز دوشنبه گفت، کتابهای تاریخ فعلی کره جنوبی خیلی زیاد چپگرا بوده و دیدگاه‌های مشابه دولت کره شمالی را تشویق می کنند و خواهان استفاده از کتابهای تاریخی "عینی" و "متعادل" در مدارس است.

پارک گئون های، رئیس جمهور کره جنوبی دختر دیکتاتور نظامی کشته شده این کشور یعنی پارک چونگ های است که در دهه 1960 و 1970 بر کره جنوبی حکمرانی کرد. میراث وی به عنوان یک استراتژیست اقتصادی موفق همراه با سابقه سرکوب بیرحمانه شهروندان است.

انتهای پیام

کد N993127