پیروزی قاطع رئیس جمهور گینه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری

بر اساس نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری گینه که امروز(شنبه) در دسترس قرار گرفت، رئیس جمهور این کشور با فاصله بسیار زیادی از نزدیکترین رقیبش در این انتخابات پیشتاز است و با اکثریت قاطع آرا در دور اول این انتخابات پیروز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس جدیدترین نتایج منتشر شده از سوی کمیسیون انتخاباتی گینه که بر اساس شمارش 90 درصد از آرا است، آلفا کنده، رئیس جمهور این کشور توانسته 2.2 میلیون از آرا را کسب کند و تعداد آرای او بیش از یک میلیون بیشتر از سلو دالین دیالو، کاندیدای اپوزیسیون است. بر اساس آمار منتشر شده در روز جمعه میزان حضور رای‌دهندگان در این انتخابات برابر با 66 درصد از مجموع شش میلیون رای‌دهنده واجد شرایط است.

انتخابات ریاست جمهوری روز 11 اکتبر گینه دومین انتخابات ریاست جمهوری دموکراتیک این کشور از زمان کسب استقلال از فرانسه در سال 1958 است. در آستانه برگزاری این انتخابات خشونتهایی در این کشور رخ داد که دست کم سه تن در جریان آنها کشته شدند. بسیاری نگران هستند که با پیروزی آلفا کنده در همان دور اول انتخابات ریاست جمهوری مخالفان به خیابانها بیایند.

وی به منظور پیروزی در دور اول انتخابات باید 50 درصد از آرای به صندوق ریخته شده را کسب کند.

کنده و دیالو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2010 در دور دوم با یکدیگر رقابت کردند. در همان سال دست کم هفت تن در خشونتهای مربوط به انتخابات کشته شدند. همچنین نزدیک به 50 تن نیز در خشونتهای مربوط به انتخابات پارلمانی گینه در سال 2013 کشته شدند.

در همین حال سلو دالین دیالو، رهبر مخالفان دولت و رقیب اصلی کنده اعلام کرد، از حامیانش خواهد خواست برای اعتراض به تقلب در انتخابات به خیابانها بیایند.

دیالو گفت: من از دیگر کاندیداها و شهروندان که قربانیان واقعی این دزدی انتخاباتی هستند، دعوت خواهم کرد تا مطابق قانون به منظور ابراز خشم دست به تظاهرات صلح‌آمیز بزنند.

انتهای پیام

کد N993082