۰
مدرس حوزه علمیه زنجان:

نظارت بر جامعه باید با انگیزه حمایت باشد

  • ۱۹بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
امر به معروف و نهي از منكر

یک مدرس حوزه علمیه زنجان گفت: امر به معروف و نهی از منکر فریضه واجبی است که به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، حجت‌الاسلام محمدباقر بابایی در همایش امر به معروف و نهی از منکر شهرستان خرم‌دره با اشاره به این‌که «یکی از مهم‌ترین دلایل قیام امام حسین (ع) احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بود» اظهار کرد: ایشان در وصیت‌نامه خود خطاب به برادرشان محمد حنفیه نوشته‌اند قصد من از قیام برهم زدن نظم جامعه و ظلم و فساد نیست، بلکه مهم‌ترین هدفم احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.

وی با تاکید بر این‌که «امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهم‌ترین راه‌های شناخت هر معصوم به ویژه امام حسین (ع) است»، تصریح کرد: یکی از دلایل فاصله گرفتن ما از هدف قیام عاشورا این است که به این واقعه از دیدگاه امر به معروف و نهی از منکر و از زاویه احسان و عدل نگریسته نشده است.

وی با بیان این‌که «بنا به تعبیر شهید آیت‌الله مطهری امر به معروف و نهی از منکر نظارت دائمی بر اوضاع کشور است»، تاکید کرد: از نگاه جامعه‌شناسی جامعه به قدری در برابر ناملایمات حساس است که نظارت دایم را می‌طلبد و اگر این نظارت وجود نداشته باشد همه در مقابل سیل ویرانگر جامعه آسیب می‌بینند.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به این‌که «نظارت بر جامعه باید با انگیزه حمایت باشد»، اظهار کرد: بخشی از دین ما نیز هدایت و بخش دیگر حمایت است.

وی با اشاره به این‌که «امر به معروف و نهی از منکر حمایت از افراد ضعیفی است که توانایی مقابله با فساد و معصیت را ندارند»، تصریح کرد: عمل به اسلام بهترین نوع امر به معروف و نهی از منکر است؛ زیرا حتی صحبت‌ها نیز با امر عمل به آن‌ها ماندگار می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که «امر به معروف و نهی از منکر یک واجب فراموش شده است»، اظهار کرد: این فریضه الهی امری است که لازمه موفقیت در آن تداوم است و در حال حاضر نیز دلیل این‌که از اجرای این فریضه فاصله گرفتیم این است که در انجام آن استمرار نداریم.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.