ولایتی در اجلاس امنیتی مونیخ مطرح کرد:

دنباله روی برخی کشورهای مرتجع منطقه از سیاست‌های رژیم‌صهیونیستی

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با انتقاد از دنباله روی کشور های مرتجع منطقه از سیاست های رژیم صهیونیستی گفت:این کشور ها روز به روز در میان ملت های مسلمان منفورتر خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اجلاس منطقه ای کنفرانس امنیتی مونیخ به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت تعدادی از مقامات عالی کشورها ، روز شنبه 25 مهرماه با سخنان دکتر ظریف اغاز به کار کرد .

 ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل نیز به عنوان میهمان برنامه بعد از ظهر این نشست، گفت : آنچه امروز در منطقه خاورمیانه شاهد هستیم بحران عمیق و گسترده‌ای است که پیچیده‌ترین شرایط ممکن را فرا روی ما قرار داده که نه تنها جان انسان‌ها را قربانی نموده، بلکه اراده آنان را نیز تحت تأثیر و سلطه خود قرار داده است. شرایط فعلی این باور را به همگان تحمیل کرده که تنها این وضعیت واقعیت موجود بوده و هیچ امکان گریزی از آن وجود ندارد ،  اما ما باید به دو دلیل این تصلب ساختاری و معنایی را کنار بزنیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به ریشه های  فرهنگی و دینی به عنوان دلیل اول گفت :  به دلیل اینکه این شرایط کمترین نسبت را با آموزه‌های دینی ما دارد و جان و مال و امنیت انسانها را به مخاطره انداخته، بايد با اين شرايط، با ابتكار و خلاقيت و فعالانه برخورد كنيم.

وی در خصوص دلیل دوم هم گفت : چون این شرایط آینده‌ای فاجعه‌بار برای منطقه ما و جهان اسلام رقم خواهد زد ما ناگزیریم برای دفاع از بقا و هستی خود و ایجاد ثبات و صلح در منطقه  این شرایط را نپذیریم. ما اسیر شرایط فعلی نباید باشیم. ما مسئولیتی تاریخی برعهده داریم. اگر می‌خواهیم بخشی از راه حل باشیم، لازمه آن برخوردی فعالانه در برابر شرایط موجود است. ما باید از بازتولید و استمرار شرایط موجود جلوگیری به عمل آورده و آینده‌ای روشن و زیبا را جایگزین آن نمائیم.

ولایتی افزود: انفکاک عاطفی، احساسی، عقلی و رفتاری که در سطح منطقه وجود داشت فضای مناسبی را برای سرمایه‌گذاری خارجی و عوامل نابخرد بومی فراهم آورد. در نتیجه روند‌های مخرب امنیتی در سطح منطقه‌ای با مشارکت نیروهای بی‌بصیرت بومی و قدرت‌های بزرگ شکل گرفت. این روندهای مخرب گرچه می‌تواند در میان مدت و دراز مدت امنیت نیروهای فرامنطقه‌ای را نیز به چالش بگیرد، ولی چون افق دید نقش‌آفرينان فعال محدود به شرایط جاری است تصور مقاطع میان مدت و بلند مدت در ملاحظات آنان امری محال است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل به نقش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود : ما در ایران مبتنی بر سنت اسلامی و ایرانی خود بر این باور هستیم که باید به عنوان اولین گام شکاف‌های موجود متکثر منطقه‌ای را کاهش داده و تلاشی برای عبور از آنها مهیا سازیم، در نتیجه پل زدن بر شکاف‌های موجود و پیدا کردن فضاهای مناسب برای نزدیک‌سازی مجموعه‌های منفک منطقه‌ای ضرورتی اولیه به حساب می‌آید. گفتگو و مفاهمه شرط اولیه عبور از وضعیت بحرانی منطقه‌ای است. ما فکر می‌کنیم عناصر اولیه گفتگو در فرهنگ غنی اسلامی ما وجود دارد که می‌بایست مورد استفاده و توجه قرار گیرد. نه تنها عناصر و افراد دست‌اندرکار سیاسی و اجتماعی نیازمند گفتگو با هم می‌باشند، بلکه گفتگو میان جوامع و مردم عادی نیز باید از پیوندهای معناداری برخوردار گردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه توصیه راهبردی تصریح کرد : ما توصیه می کنیم به کنفرانس امنیتی مونیخ که از قالب های سنتی خود که شاید در بدو تاسیس قابل توجه بوده باشد عبور کند و اگر بخواهد کلید رمز گشای وضعیت پیچیده امنیتی که در منطقه خاورمیانه شکل گرفته و با دخالت های خارجی هر زور هم گیچیده تر می شود به دست ارویم باید با فرهنگ درست و واقعی در مقابل فرهنگ سازی مخرب و غیرواقعی و منفی مقابله نمود و جمهوری اسلامی ایران و انقلاب آن که در واقع کاملا فرهنگی بوده در این زمینه و مبارزه با تفرات افراطی و تکفیری پیشتاز بوده و برای صلح و ثبات در منطقه که دامان حامیان خود را نیز خواهد گرفت به کار می گیرد و  می تواند این تجربیات را در اختیار قرار دهد

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در ادامه با اشاره به قالب های سنتی در حوزه امنیتی افزود : نهادهای سنتی منطقه‌ای که از کارآمدی لازم برخوردار نیستند، بایدترمیم و اصلاح شوند و در کنار آنها ایده‌های جدیدی برای شکل دادن به نهادهای تازه ارائه گردند. بنابراین وجود نهادهای کارآمد و مؤثر منطقه‌ای که بتواند جوامع و سیاستگذاران را به هم نزدیک سازد از اولویت مهمی برخوردار می‌باشد.

وی در ادامه و پس از طرح موضوعات مختلف در فرهنگ سازی و ارائه تعاریف مشترک گفت : امنیت در منطقه به سه عامل اراده بین المللی، اراده منطقه‌ای و وضعیت داخلی مرتبط است و باید در هر سه حوزه فعالیت نمود.

ولایتی با طرح این سئوال که آیا خطر تقویت جریانهای تروریستی و افراطی حقیقتاً غیرقابل پیش بینی بود تصریح کرد : اینگونه نیست اما برخی کشور‌ها توقع داشتند از این جریانها علیه رقبای منطقه­ای خود بهره­گیری کنند. اما مدتی بعد خود قربانی این جریان‌ها شدند.ما پیش‌بینی می­کنیم همانگونه که در گذشته برخی از دوستان ما به نصیحت ما گوش نکردند و قربانی این جریان‌ها شدند، در آینده نیز برخی دیگر از دوستانمان قربانی این جریان‌ها بشوند.بدیهی است که اگر کشورهای منطقه دوراندیشی و منافع همه کشورها را مّد نظر قرار دهند سیاست‌های آنان تغییر خواهد کرد.

وی با اشاره به اقدامات ایران در مبارزه با تروریسم گفت : امروز سياست‌‌هاي منطقه‌اي ج.ا.ايران به عنوان يك قدرت بزرگ منطقه‌اي بر توليد امنيت و از بين بردن ناامني است.مؤلفه‌هاي امنيتي جديدي در ايجاد ناامني و توليد امنيت جهاني بوجود آمده است. امروز در هزاره سوم تعريف امنيت متأثر از گستره ارتباطات بشري فرهنگي است تا سياسي و نظامي، ساختارهاي سياسي و نظامي قرن بيستم ديگر قادر به تأمين امنيت جوامع در قرن بيست و يكم نيستند. تنها يك الگوي فرهنگي مي‌تواند امنيت هزاره سوم را تأمين نمايد. انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 اين الگوي فرهنگي را براي آغاز قرن بيست و يكم صورت‌بندي كرد.

وی در همین ارتباط افزود : در دنياي امروز جنگ اراده‌ها و الگوها براي تأمين امنيت به راه افتاده است. يك طرف الگوي فرهنگي انقلاب اسلامي ايران است و در طرف ديگر الگوهاي متصلب  و جزم‌گراي قرن بيستمي هستند كه با راه انداختن جنگ‌هاي نيابتي و راه‌اندازي گروه‌هاي سركش و خودسر در منطقه غرب آسيا و شمال آفريقا مروج آنارشي و ناامني شده‌اند. آنارشي بي‌پايان كه زير چرخ‌هاي آن جمجمه زنان و كودكان بي‌گناه له مي‌شود.

ولایتی همچنین به یکی دیگر از مشکلات منطقه و حضور رژیم صهیونیستی هم اشاره کرد و گفت : یکی از مشکلات منطقه این است که برخی کشورهای مرتجع منطقه خط مشی و سیاست های  رژیم صهیونیستی را در پیش گرفته اند و باید بدانند در نهایت همان سرنوشت اسرائیل را شاهد خواهند بود که روز به روز در میان ملت های مسلمان منفورتر و مقدمات عکس العمل های منطقه ای ملت های انقلابی نظیر سوریه ، لبنان ، عراق، یمن، بحرین و ... را شاهد خواهند بود که همانا شکست می باشد.

وی در پایان گفت : اميدورام اين كنفرانس بتواند ضمن مداقه بر مفهوم جديد امنيت در هزاره سوم راه‌هاي جديدي را پيش روي كشورهاي ضربه خورده از تروريسم و ناامني در منطقه ما و ساير نقاط جهان بگشايد.