دادگاه آمریکایی شریک ابوحمزه را به 20 سال حبس محکوم کرد

یک مرد انگلیسی به اتهام تلاش برای ایجاد یک اردوگاه آموزشی در آمریکا به دستور ابوحمزه مصری، روحانی تندروی انگلیسی به 20 سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ هارون السواط که از شیزوفرنی پارانوئید رنج می برد و پیش از این 11 سال در حبس بوده و مدت 20 سال حبسش کمتر می شود، به اتهام تلاش برای ایجاد یک اردوگاه آموزشی در آمریکا به دستور ابوحمزه، روحانی تدروی انگلیسی دستگیر و حبس شده است.

وی در سال 2005 نخستین بار در زامبیا دستگیر و به آمریکا بازگردانده شد و در مارس به اتهام حمایت از القاعده و توطئه چینی برای حمایت از این گروه تروریستی گناهکار شناخته شد.اسوات اصوات

وی در بیانیه ای مختصر به خاطر نقض قوانین آمریکا، از خانواده، همسر و دوستانش معذرت خواهی کرد و گفت که مخالف خشونت علیه مردم بیگناه است و این اقدامات خشونت بار با آموزه‌هایی که در دوران کودکی آموخته، مغایر است.

این مرد 41 ساله در سال های 1999 تا 2000 به دلیل دستور گرفتن از ابوحمزه برای تاسیس اردوگاه آموزشی در آمریکا به منظور آموزش نیرو برای نبرد در افغانستان، دو ماه در زندان‌های سیاتل و ایالت اورگان آمریکا بود.

وی در جریان بازگشت به لندن،‌ در اواسط 2001 به افغانستان و پاکستان رفت تا در اردوگاه های آموزشی شرکت کند. این مرد سپس به عنوان دست راست ابوحمزه به آمریکا آمد. به گفته دادستان‌ها وی در صورت ازادی برای آمریکا تهدید محسوب می شود.

وکیل این مرد 41 ساله با اعلام اینکه موکلش هرگز به دنبال پیوستن به القاعده نبوده، وی را کودکی توصیف کرد که زندگی شادی دارد و خودش را با ماری‌جوانا درمان می کند. این مرد پس از 11 سپتامبر 2001 به آفریقای جنوبی فرار کرد.

وکیل این مرد ادامه داد: من در خواست استرداد موکلم به انگلیس را دارم چون والدین موکلم در آنجا هستند.

مقام های دولت آمریکا اعلام کرده‌اند که هارون السواط در فهرست افرادی بوده که با اعضای القاعده که از خانه امن مورد استفاده توسط خالد شیخ محمد، عامل اصلی حملات11 سپتامبر در پاکستان زنده ماندند، در ارتباط بوده است.

انتهای پیام

کد N992961