نگرانی‌های امنیتی از توافق هسته‌ای چین و بریتانیا

گفت‌وگوهای نهایی درباره‌ی نیروگاه هسته‌ای جدید در هینکلی پوینت، سامرست در خلال دیدار هفته آینده شی جینپینگ، رییس‌جمهور چین از انگلیس برگزار خواهد شد. منابع امنیتی انگلیس اعلام کردند که این طرح تهدیدی برای امنیت ملی به شمار می‌رود و عضو پارلمان محافظه کار درخواست تحقیق در این باره را کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری بی‌بی سی، جورج آزبورن، صدر اعظم بریتانیا در حال حاضر از ضمانت‌نامه 2 میلیارد پوندی دولت برای تضمین سرمایه‌گذاری چین برای مرکز c انرژی هسته‌ای در هینکلی پوینت خبر داده است. این مرکز قرار است با مشارکت شرکت الکتریک دو فرانس غول انرژی فرانسه با هزینه برآورد شده 24 میلیارد پوند ساخته شود.

فرمان اجرای توافق می‌تواند در هفته آینده اعلام شود، که راه را برای ساخت دومین راکتور جدید از سوی کنسرسیوم فرانسه و چین در سایزول واقع در سافلک هموارمی‌کند.

در صورتی که توافق حاصل شود فعالیت‌ها بر روی نخستین راکتور طراحی شده چینی در اروپا در برادول واقع در اسکس شروع می‌شود.

پیش‌تر در این محل راکتور ساخت بریتانیا قرار داشت که در حال تخریب است.

کارولین بایلون متخصص امنیت سایبری در اندیشکده چتم هاوس می‌گوید: سرمایه‌گذاری چین چیز خوبی برای بریتانیا است اما وقتی به بخش‌های بسیار حساس اقتصادی می‌رسیم مجبوریم دقت بیش‌تری کنیم.

وی به بی بی سی گفت: برخی استدلال می‌کنند که چین به نیروگاه خودش حمله نخواهد کرد اما این کشور می‌تواند به تکنولوژی‌های بریتانیا دست یابد که به آن این امکان را می‌دهد که که به بینشی درباره‌ی ضعف‌های سیستم‌های زیرساختی مهم برسد.

کارولین بایلون که اخیرا در تهیه گزارش امنیت سایبری تاسیسات هسته‌ای غیر نظامی همکاری کرده است افزود: چین برای جاسوسی سایبری شناخته شده است و همگام با دیگر کشورهای پیشرفته در حال حاضر به دنبال چنین نقاط ضعفی است تا به این کشور اجازه دهد تا نرم افزارهای مخرب را پنهان کند تا بعدها آن را فعال کند.

او اضافه کرد: توافق اصیل و محترمی بین کشورها وجود دارد که به زیرساخت‌ها حمله نکنند اما اگر موقعیت بین‌المللی تغییر کند بریتانیا ممکن است در صورتی که این توافق پیش برود خود را در وضعیت بغرنجی ببیند. دوستان امروز متحدان فردا نیستند.

کسب تاییدیه نظارتی از مقامات بریتانیا برای طراحی نیروگاه هسته‌ای امیدها را برای شرکت ملی هسته‌ای چین در مورد صادرات تکنولوژی به سراسر جهان افزایش می‌دهد.

با این حال مقامات امنیتی و دفاعی بریتانیا درباره‌ی این شرکت دولتی که به توسعه سلاح هسته‌ای چین کمک کرده است ابراز نگرانی کرده‌اند و آن را خطری امنیتی به شمار آورده‌اند.

آنها نگران این هستند که ورودی‌هایی ممکن است در سیستم‌های آی تی افزوده شود که به پکن اجازه عبور از اقدامات امنیتی بریتانیا را می‌دهد.

سخنگوی دفتر دیوید کامرون در واکنش به این نگرانی‌ها اعلام کرد، ما دفتر مقررات هسته‌ای داریم که دارای مقررات بسیار سختی در برای فعالیت نیروگاههای هسته‌ای و امنیت آن‌ها است و اقدامات مقتضی را انجام داده‌اند با این حال ما به اطمینان از انجام همه مقررات و تضمین امنیت ادامه خواهیم داد.

برنارد جنکین، عضو پارلمان محافظه کار از منطقه هارویچ و شمال اسکس جایی که نیروگاه برادول قرار است ساخته شود، از دولت خواست تا ارزیابی جامعی از مفاهیم امنیت ملی در طرح چین فراهم شود.

وی نگران است که توافق چین به عنوان توافقی انجام شده ارائه شود و این که جورج آزبورن از مقام ضعف در این مذاکرات شرکت کرده باشد.

انتهای پیام

کد N992929