عبدالباری عطوان:

حتی فکر کردن کشورهای عربی به خرید "گنبد آهنین" اسرائیل خودکشی است

اسراييل

در صورت درست بود اخبار منتشر شده توسط مطبوعات عبری زبان و پایگاه‌های تلویزیونی آمریکایی و انگلیسی همچون فاکس نیوز و اسکای نیوز مبنی بر اینکه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مذاکراتی را برای خرید سامانه ضد موشکی "گنبد آهنین" اسرائیل با میانجی‌گری شرکت‌های آمریکایی آغاز کرده‌اند، این اقدام نقض خطوط قرمز اخلاقی و دینی است و تهدیدی را علیه امنیت داخلی و خارجی این کشورها به وجود می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالباری عطوان، تحلیل نویس مشهور عرب در مقاله‌ای در روزنامه مستقل رای الیوم نوشت: کویت رسما از زبان منبعی عالی رتبه در وزارت دفاع این مساله را تکذیب کرد که به مذاکراتی در مورد خرید این چنین سامانه‌ای برای دفاع از خود در مقابله با زرادخانه موشکی ایران بپردازد.

اما این مسئول به این امر اذعان کرد که بررسی‌هایی برای خرید سامانه دفاع ضد موشکی از آمریکا و نه از اسرائیل صورت می‌گیرد.

همچنین پس از آنکه اظهاراتی به وزیر خارجه بحرین در این خصوص از سوی همین کانال‌ها نسبت داده شد منامه از زبان وزیر اطلاع رسانی بحرین خود را از این مساله کنار کشید.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در حال حاضر در وضعیت هراس از موشک‌های ایران به سر می‌برند اما اقدام آن‌ها در خرید سلاح از اسرائیل درست نیست چرا که "گنبد آهنین" شکست سختی را در دفع موشک‌های حزب الله در جریان جنگ ژوئیه سال 2006 متحمل شد همانطور که در دفع موشک‌های غیرپیشرفته حماس در جنگ غزه در سال 2014 نیز شکست خورد و برخی از این موشک‌ها به فرودگاه تل‌آویو رسید و بیش از سه میلیون اسرائیلی را ظرف 51 روز از این جنگ به پناهگاه‌ها کشاند.

می‌خواهیم بگوییم که این "گناه" دو وجه دارد چرا که ده‌ها میلیارد دلار برای خرید سامانه‌های اسرائیلی صرف می‌شود که کار آمدی بالایی ندارد و از دولتی صورت می‌گیرد که اراضی کشورهای عربی را اشغال کرده است و نیروها و شهرک نشین‌هایش به مسجدالاقصی یورش می‌برند و اعدام‌هایی در حق مدافعان این مسجد ترتیب می‌دهند و این در حالی است که قیمت‌های نفت و درآمدهای نفت به کمتر از نصف رسیده است و برخی از ین دولت‌ها سیاست‌های ریاضتی را در پیش گرفته‌اند.

بنا به چند دلیل درست بودن این اخبار را بعید نمی‌دانیم که برجسته‌ترین آن‌ها تماس‌ها میان تل‌آویو و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است که از جمله آن‌ها عربستان است که به سرعت این تماس‌ها را از محرمانه بودن درآورد و علنی کرد و بنیامین نتایناهو نخست وزیر اسرائیل چندین بار بر عمق روابط و تماس تاکید کرده است و هیچ کس هم سخنان او را تکذیب نکرد و سفرهای ژنرال انور عشقی به قدس اشغالی و دیدارهایش با مسئولان اسرائیلی و حضورش در شبکه‌های تلویزیونی آن‌ها و اینکه او نتانیاهو و دولت و قدرتش را ستود بزرگترین شاهد بر این امر است.

نمی‌توانیم فراموش کنیم که شیمون پرز رئیس وقت اسرائیلی مهمان گرانقدر یکی از کنفرانس‌های امنیتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در سه سال قبل بود و از طریق ویدئو کنفرانسی بزرگ که مورد استقبال واقع شد از وجوه مشترک میان اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صحبت کرد.

نمی‌فهمیم که چرا دولت‌های عربی به سمت خرید این موشک‌های اسرائیلی رفته‌اند یا حتی به این مساله فکر کرده‌اند درحالی که گزینه خرید چنین موشک‌هایی را از آمریکا و اروپا داشتند حال آنکه ده‌ها میلیارد برای خرید سامانه‌های دفاعی پاتریوت آمریکا که آزمایش شده و پیشرفته است هزینه می‌شود. همچنان امیدوار هستیم که تکذیبیه‌های رسمی کشورهای عرب را بشنویم که به تصمیم برای خرید این چنین سامانه‌های موشکی از اسرائیل متهم هستند.

عربستان و دیگر دولت‌های عربی حوزه خلیج فارس صدها میلیارد دلار برای به کار گرفتن شرکت‌های بزرگ روابط عمومی غربی هزینه می‌کنند تا وجهه خود را در آمریکا و اروپا بهبود دهند. اما ما بر این باوریم که آنها به جایی اشتباه در زمانی اشتباه رفته‌اند. چرا که این کشورها بیشتر نیاز دارند تا وجهه خود را در محافل خود و سپس در دو جهان عرب و اسلام بهبود بخشند و این گام در این مسیر دور شدن از اسرائیل و سلاح آن و رسانه و مسئولان اسرائیل است. اما نزدیک شدن به اسرائیل در زمانی که تمام جهان اسرائیل را تحریم کرده‌ در حالی که آن خون جوانان بی‌گناه را در قدس و سایر اراضی اشغال شده می‌ریزد این اقدام به منزله خودکشی سیاسی و اخلاقی است.

انتهای پیام

کد N992918