آمریکا و پاکستان درباره‌ی برنامه سلاح هسته‌ای گفت‌وگو می‌کنند

با توجه به برنامه نخست‌وزیر پاکستان در دیدار از واشنگتن در هفته آینده و گفت‌وگوهای پیش‌رو، ایالات متحده و پاکستان در حال بررسی راه‌های محدود کردن برنامه رو به رشد سلاح هسته‌ای پاکستان هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، مقامات رسمی آشنا به این مباحث گفتند که گفت‌وگوهای مقدماتی احتمالا پیشرفت چندانی نخواهد داشت زیرا پاکستان قصد ندارد تا محدودیت‌ها را بر برنامه هسته‌ای خود بپذیرد.

مقامات ایالات متحده برای مدت طولانی نگران برنامه هسته‌ای پاکستان بوده‌اند که به دلیل بی‌ثباتی سیاسی تاریخی و رقابت شدید با همسایه‌اش هند به‌عنوان خطرناک‌ترین برنامه‌ی هسته‌ای جهان بررسی می‌شود.

برآورد می‌شود هر دو کشور پاکستان و هند دارای بیش از 100 سلاح هسته‌ای در زرادخانه‌های خود باشند که خارج از معاهده منع گسترش سلاح هسته‌ای توسعه پیدا کرده‌اند.

در همین حال نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان هفته آینده از واشنگتن دیدار خواهد کرد.

ایالات متحده در سال 2005 به توافق هسته‌ای غیر نظامی با هند دست یافت. مقامات ایالات متحده اکنون امیدوارند تا اسلام‌آباد محدودیت در زرادخانه‌هایش را در ازای اقدامات ایالات متحده برای باز کردن راه‌هایی برای همکاری‌های بیش‌تر هسته‌ای بپذیرد و در نهایت راهی را پیدا کنند تا پاکستان به عضویت گروه فراهم کنندگان هسته‌ای که دارای 28 عضو است بپیوندند. این گروه صادرات و انتقال مواد هسته‌ای را کنترل می کنند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز پنج‌شنبه گفت که ایالات متحده و پاکستان به طور مرتب درباره‌ی مساله امنیت هسته‌ای به گفت‌وگو می‌پردازند و پیش‌بینی کرد که گفت‌وگوهای هسته‌ای در مکالمات رهبران دو طرف وجود داشته باشد.

پاکستان پافشاری می‌کند که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف بازداندرندگی دارد و رقابت سلاح هسته‌ای با هند نیست. پاکستان باور دارد که برنامه هسته‌اش به شدت در جلوگیری از جنگ اجتمالی و عاملی بازدارنده در برابر هند بسیار موثر بوده است.

انتهای پیام

کد N992904