آنگولا نیز به سازمان منع تسلیحات شیمیایی پیوست

رژيم صهيونيستي,سلاح‌هاي شيميايي

سازمان منع تسلیحات شیمیایی اعلام کرد که آنگولا نیز به امضا کنندگان این کنوانسیون پیوسته و اکنون تنها کره‌شمالی، رژیم صهیونیستی، مصر و سودان جنوبی باقی مانده‌اند که آن را امضا نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، احمد اوزومجو، مدیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفت: پیوستن آنگولا به این کنوانسیون این معاهده مهم را یک گام دیگر به جهانی شدن نزدیک می‌سازد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی که به خاطر اقدامات و فعالیت‌هایش جایزه صل نوبل سال 2013 میلادی را از آن خود کرده، از الحاق آنگولا به این سازمان به عنوان عضو صد و نود و دوم استقبال کرد.

اوزومجو افزود: امیدوارم این مساله کشورهایی را که هنوز این کنوانسیون را امضا نکرده‌اند ترغیب کند تا به این اجماع جهانی علیه تسلیحات شیمیایی بپیوندند.

مصر، کره شمالی، سودان جنوبی و رژیم صهیونیستی هنوز به این کنوانسیون نپیوسته‌اند.

آنگولا پس از امضای این کنوانسیون اکنون 60 روز فرصت دارد تا هرگونه تسلیحات شیمیایی احتمالی خود را به سازمان مذکور اطلاع دهد.

کشورهای عضو این کنوانسیون متعهد شده‌اند تا تسلیحات شیمیایی نسازند، آنها را انبار و یا استفاده نکنند و اگر شک و شبهه‌ای به وجود آید به سازمان منع تسلیحات شیمیایی اجازه بازرسی از سایت‌های مشکوکشان را بدهند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی بر امحای زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی سوریه بر اساس توافقی که در سال 2013 میلادی میان آمریکا و روسیه امضا شد، به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای خود نظارت کرده است.

انتهای پیام

کد N992835