نخست وزیر اقلیم کردستان:

نقش ایران در تحولات سیاسی کردستان عراق سازنده بود

سیاسی

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه نقش ایران در دو مرحله برای حل بحران های منطقه ای و کردستان عراق تاثیرگذار بوده است، گفت: ایران سعی کرد گروه های داخلی کردستان را به یکدیگر نزدیک کند.

به گزارش خبرنگار مهر، نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در حاشیه نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ که صبح امروز در دفتر مطالعات وزارت امور خارجه در تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه درگیری های سیاسی در اقلیم کردستان وجود دارد، اما خوشبختانه این درگیری ها بیشتر نشده است، اظهار داشت: این درگیری ها با گفتگو قابل حل است و هدف ما نیز این است که با همه گروه ها به خصوص با اتحادیه میهنی توافق داشته باشیم و امیدواریم که به نتیجه برسیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش ایران در مبارزه با تروریسم توضیح داد: نقش ایران در دو مرحله برای حل بحران های منطقه ای تاثیرگذار بوده است. در مرحله اول زمانی که داعش به کردستان عراق حمله کرد، ایران اولین کشورهایی بود که به ما کمک کرد و بعد از آن نیز در تحولات سیاسی کردستان عراق، نقش ایران یک نقش سازنده بوده است.

بارزانی افزود: نقش ایران در کردستان از این نظر سازنده بود که توانست همه گروه ها را در داخل اقلیم کردستان به یکدیگر نزدیک کند.

وی ادامه داد: ما هر تحولی که در منطقه صورت بگیرد و هدفش سرکوب داعش و تروریست ها باشد، اقدام مثبت در منطقه ارزیابی می‌کنیم و در همین راستا هم فکر می کنیم در سوریه روند تحولات نمی تواند نظامی باشد، بلکه باید از طریق یک پروسه سیاسی مشکلات را حل کرد.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تاکید کرد: ما فکر می کنیم هر گامی در جهت تضعیف تروریست ها در منطقه انجام بگیرد، مورد استقبال ما خواهد بود و این ائتلاف چهار جانبه اگر در راستای سرکوب تروریست ها و داعش باشد، به هر حال اقدام مثبتی از جانب ما تلقی می شود.