شینزو آبه برای معبد یاسوکونی هدیه آیینی فرستاد

ژاپن

نخست وزیر ژاپن به مناسبت برگزاری فستیوال سالانه پاییزی در معبد مناقشه برانگیز یاسوکونی در توکیو یک هدیه آیینی فرستاد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، معبد مناقشه برانگیز یاسوکونی در توکیو از نظر بسیاری از مقام های آسیا سمبل تجاوزگری‌های نظامی ژاپن در گذشته است.

این اقدام در حالی انجام شده که چین و کره جنوبی که هر دو خاطرات تلخی از بابت اقدام‌های نظامی ژاپن در گذشته دارند در حال هماهنگی یک اجلاس سه جانبه با ژاپن هستند. این اجلاس سه جانبه قرار است نخستین دیدار رهبران این کشورها از ماه مه 2012 تاکنون را رقم بزند.

به گفته رسانه‌های ژاپنی این مذاکرات قرار است اول نوامبر در شهر سئول برگزار شود.

خبرگزاری رسمی کیودو ژاپن گزارش داد شینزو آبه به مناسبت فستیوال پاییزی سالانه درخت تشریفاتی مشهور به ماساکاکی را به معبد یاسوکونی فرستاده است. این نشان می‌دهد که شینزو آبه با خودداری از بازدید شخصی از این معبد به دنبال آن بوده تا هم از تیره شدن روابط باکره جنوبی و چین اجتناب کرده و هم مراعات پایگاه محافظه کار حامی خود را کرده باشد.

بازدید شینزو آبه از این معبد در دسامبر 2013 خشم چین و کره جنوبی را در پی داشت اخیرا هم پکن و هم سئول از تمایل خود برای بهبود روابط با ژاپن خبر دادند.

روز پنج شنبه نیز رسانه‌های ژاپنی گزارش دادند: شینزو آبه از رئیس جمهوری چین دعوت کرده تا در بهار سال آینده به ژاپن سفر کند.

انتهای پیام

کد N992661