ادامه تظاهرات لیبیایی‌ها علیه دولت وحدت ملی/ سفر نماینده سازمان ملل در لیبی به قاهره

لیبی

ساکنان طرابلس لیبی تظاهرات گسترده‌ای را در مخالفت با دولت وحدت ملی که فرستاده سازمان ملل به این کشور پس از چند دور مذاکره با طرف‌های لیبیایی آن را اعلام کرد، برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، تظاهرکنندگان لیبیایی از سازمان ملل خواستند آن‌ها را به حال خود رها کند تا سرنوشت دولتشان را با مذاکرات داخلی و بدون مداخله خارجی تعیین کنند.

اخیرا و پس از ماه‌ها مذاکرات فشرده، برناردینو لئون، نماینده سازمان ملل در مذاکرات لیبی لیست دولت وحدت ملی لیبی را که قرار است کار خود را پس از تایید احزاب لیبیایی آغاز کند، معرفی کرد.

تظاهرات ساکنان طرابلس درحالی برگزار شده که پیشتر اعلام شد دولت پیشنهادی سازمان ملل باید توسط پارلمان‌های طبرق و طرابلس مورد تایید قرار بگیرد و ماموریت آن اداره کشور به مدت یک سال و فراهم کردن شرایط برای برگزاری انتخابات اعلام شده است.

از سال 2014 تنش در لیبی بالا گرفت و دو دولت در این کشور روی کار آمد که هریک پارلمان خود را دارد. اسلام‌گراها در طرابلس قدرت را در دست گرفتند و دولت دیگر که گرایشی لیبرال دارد و از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود در شرق کشور و در طبرق تشکیل حکومت داده است.

شهر بنغازی نیز هفته گذشته صحنه تظاهرات در اعتراض به نتایج مذاکراتی بود که به عقیده آن‌ها از ارتش در مبارزه با تروریسم حمایت نمی‌کند.

از مهم‌ترین موانعی که در حال حاضر بر سر تشکیل دولت وحدت ملی است اختلافات درباره اداره نهادهای اساسی دولت، برقراری آتش بس، تشکیل ارتش ملی و منحل کردن شبه نظامیان است.

در همین راستا منابع دیپلماتیک اعلام کردند که برناردینو لئون، روز جمعه برای بررسی راه‌های اجرایی کردن توافق بر سر تشکیل کابینه لیبی وارد قاهره شده است.

وی قرار است با مسئولان مصری و مسئولان اتحادیه عرب دیدار کند.

انتهای پیام

کد N992569