جنجال گزارش‌های جاسوسی و لاک دفاعی دولت آلمان

آلمان,جاسوسي

قانونگذاران آلمانی از دولت‌ خواسته‌اند تا به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه آژانس اطلاعات این کشور از آمریکا و سایر متحدان جاسوسی کرده است، پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اگر چنین گزارش‌هایی که در روزهای گذشته رسانه‌های آلمان مطرح کره‌اند، صحت داشته باشد، خشم آلمان درباره جاسوسی آمریکا از اهدافی در این کشور خصوصا از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان زیر سوال می‌رود.

قانونگذرانی از حزب اپوزیسیون سبزها و چپ‌ها خواستار انتشار گزینشگرهای مورد استفاده آژانس جاسوسی بی‌ان‌دی (BND) آلمان برای جمع‌آوری اطلاعات شده‌اند. این ها شامل لیست شماره تلفن‌ها، آدرس‌ ایمیل‌ها و سایر اطلاعاتی است که به آژانس‌های اطلاعاتی برای شکار اطلاعات مهم در میان حجم گسترده‌ای از داده‌های سراسر جهان کمک می‌کند.

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، روزنامه زوددویچه و آر.بی.بی. اینفورادیو گزارش دادند که تا پاییز سال 2013 گزینشگرهای بی‌ان‌دی شامل اهدافی متعلق به آمریکا و سایر کشورهای اروپایی بوده است. این درست همان بازه زمانی‌ است که مرکل گفته بود: «جاسوسی در میان دوستان، کاملا غلط است.» این سخنان در پاسخ به افشای جاسوسی از تلفن همراه وی توسط آژانس امنیت ملی آمریکا گفته شده بود.

اشتفان زایبرت، سخنگوی مرکل جمعه در جمع خبرنگاران گفت که سخنان صدراعظم آلمان معتبر است و برای اولین بار هم که گفته شد، معتبر بود. سفارت آمریکا در برلین و وزارت خارجه آمریکا در این رابطه اظهارنظری نکرده‌اند.

انتهای پیام

کد N992515