هشدار پوتین نسبت به سرایت خشونت‌های افغانستان به آسیای میانه

افغانستان,پوتين

رئیس‌جمهور روسیه یک روز پس از اعلام دولت آمریکا مبنی بر حفظ هزاران تن از نیروهایش در افغانستان نسبت به سرایت خشونت‌های افغانستان به آسیای میانه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه طی دیداری در قزاقستان با سران کشورهای عضو شوروی سابق برای ایجاد نیروی ویژه مشترک جهت دفاع از مرزهای منطقه در زمان بحران توافق کردند. این توافق راه را برای استقرار نیروهای روسی و سایر کشورها در مرز 1300 کیلومتری مشترک تاجیکستان و افغانستان هموار می‌کند.

پوتین در جریان نشست سران کشورهای همسود در این باره گفت: شرایط افغانستان نزدیک به بحرانی است. تروریست‌های گروه‌های مختلف به تاثیرات بیشتری در افغانستان دست یافته‌اند و دیگر برنامه‌های خود برای گسترش‌های آتی را پنهان نمی‌کنند. یکی از اهداف آنها نفوذ به منطقه آسیای میانه است.

پوتین تاکید کرد: بسیار مهم است که ما برای واکنش نشان دادن به چنین سناریویی آماده باشیم.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر اعلام کرده بود، نیروهای آمریکایی پس از سال 2016 نیز در افغانستان خواهند ماند. در پی اعلام این تصمیم طالبان اعلام کرد که حملات خود را علیه «دولت تحت حمایت غرب» افزایش خواهد داد.

انتهای پیام

کد N992421