فرانس پرس تحلیل کرد:

اشتاین مایر؛ پلی میان ایران و عربستان

سیاسی

یک رسانه غربی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران و عربستان، از وی به عنوان فردی که قصد بهبود رابطه میان تهران و رایاض را دارد یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «فرانک‌ والتر اشتاین‌ مایر» امروز شنبه وارد ایران شده و قرار است در ادامه به عربستان و اردن نیز سفر کند. در همین رابطه خبرگزاری فرانسه در گزارشی  وزیر امور خارجه آلمان را «پل‌ساز»ی معرفی نموده  که در آستانه انجام یک «ماموریت دشوار» قرار دارد.

در این گزارش آمده است که فرانک‌والتر اشتاین‌ مایر با سه هدف راهی تهران و ریاض می‌شود، این سه هدف عبارتند از: آشتی میان مقتدرترین کشورهای اسلامی منطقه برای هموار کردن زمینه صلح و آشتی در سوریه و یمن، گفتگو پیرامون به جریان انداختن توافق هسته‌ای، و تحکیم روابط کشورش با ایران.

اشتاین‌مایر پیرامون روابط تیره میان تهران و ریاض می‌گوید: «تا زمانی که وضع به همین منوال پیش رود و تا زمانی که ریاض و تهران با یکدیگر به گفتگو ننشینند، ایجاد میز مذاکره برای برقراری صلح در سوریه بسیار مشکل می‌شود».

وبسایت وزارت امور خارجه آلمان به نقل از اشتاین‌مایر نوشته است: «ما انتظار داریم که ایران به عنوان یک هم‌ییمان معتبر، در بحران‌های خاورمیانه به شکلی سازنده دخالت کرده از نقش خود در منطقه، برای ایجاد آرامش استفاده کند».

برنامه اشتاین‌مایر در ایران  و عربستان

اشتاین‌مایر قرار است در تهران با رئیس جمهور حسن روحانی، همتای ایران خود محمدجواد ظریف، و رئیس مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی دیدار و گفتگو داشته باشد.

وزیر امور خارجه آلمان علاوه بر این، روز شنبه در نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ حضور می‌یابد. این نشست که در آن سیاستمداران بلندپایه و کارشناسان علمی و اقتصادی از اروپا و خاورمیانه شرکت خواهند کرد، برای نخستین بار در تهران برگزار می‌شود.

اشتاین‌مایر در ادامه روز یکشنبه از تهران عازم ریاض می‌شود و با مقامات عربستان سعودی، از جمله عادل الجبیر، همتای سعودی خود ملاقات می‌کند.

علاوه براین قرار است که او با نمایندگان جامعه مدنی و فرهنگی عربستان نیز دیدار و گفتگو کند. یکی از برنامه‌های وزیر امور خارجه آلمان در ریاض، دیدار از پروژه‌های آموزشی در زمینه تقویت جایگاه زنان در عربستان خواهد بود.

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر روز سه‌شنبه به امان، پایتخت اردن می‌رود. او علاوه بر مذاکراه با مقامات دولتی اردن پیرامون مبارزه با تروریسم اسلامی و نیز بهبود اوضاع پناهجویان سوری در آن کشور، در نشست مشترک «سازمان امنیت و همکاری اروپا» و کشورهای هم‌پیمان غرب حوزه دریای مدیترانه شرکت می‌کند.

در نشست مزبور نزدیک ۲۰ وزیر امور خارجه کشورهای اروپایی و عربی و همچنین نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی، از جمله کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل، آنتونیو گوته‌رس، شرکت خواهند کرد.