قائم‌مقام حزب کارگزاران سازندگی:

اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی منسجم ظاهر خواهند شد

انتخابات,اصلاح‌طلبان,انتخابات مجلس,انتخابات مجلس دهم

قائم‌مقام حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه مشکل اصلی اقتصاد ایران کاهش سرمایه‌گذاری است، درباره انتخابات آتی مجلس گفت: اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی مجلس بسیار منسجم و متحد ظاهر خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، سعید لیلاز در دومین همایش اصلاح‌طلبان شرق مازندران اظهار کرد: انتخاباتی که در پیش رو داریم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر یک رأی می‌تواند تعیین‌کننده سرنوشت کشور باشد.

وی افزود: در گذشته هرگاه که سیاسیون حضور مردم در انتخابات را دست کم گرفتند و مردم حضور کمرنگی در صحنه پیدا کردند شاهد آسیب و ضررهای جبران‌ناپذیری به کشور و جامعه بودیم.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: از سال 1384 تا 1392 بیش از 2 هزار میلیارد دلار انرژی ارزان یا رایگان به اقتصاد ایران تزریق شد درحالی‌که قدرت خرید کارگرها و کارفرمایان کاهش پیدا کرد و این نشانگر آن است که باید در بزنگاه‌های تاریخی به درستی انتخاب کنیم و به موقع وارد صحنه شویم.

لیلاز اظهار کرد: هر روز بر جمعیت افراد زیر خط فقر ایران افزوده می‌شود و مقصر اصلی این امر قطعا سیاستمدارانی هستند که نمی‌توانند پاسخ اعتماد شایسته ملت را بدهند.

قائم مقام حزب کارگزاران سازندگی ایران با بیان اینکه مشکل اقتصاد اولین و مهم‌ترین چالشی است که در حال حاضر ایران با آن رو به رو است، اعلام کرد: وظیفه اصلی و بنیادی نمایندگان مجلس دهم احیای اقتصاد ایران است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ عنصر بسیار مهمی در تعیین سرنوشت یک ملت و توسعه کشورها است، تأکید کرد: کشوری که اقصاد ضعیفی دارد نمی‌تواند فرهنگ غنی خود را حفظ کند همانطوری که وقتی ایران نتواند به مقدار کافی ثروت تولید کند قطعا نمی‌تواند آموزش و پرورش خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی‌که آموزش و پرورش ضعیفی داشته باشیم و حق و حقوق واقعی معلمان را به درستی پرداخت نکنیم نمی‌توانیم فرزندان شایسته‌ای تربیت کنیم و همچنین وقتی حقوق کافی به کارمندان پرداخت نشود فساد و رشوه خواری اتفاق می‌افتد.

لیلاز با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی جامع تمام مسائل کشور مانند میزان بهره‌وری، رفاه و قدرت خرید است، خاطرنشان کرد: مجلسی که می‌خواهد به اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران و مردم شریف این کشور خدمت کند و انقلاب اسلامی ایران را احیا کند باید اولین مأموریت خود را در جهت رشد اقتصادی ایران قرار دهد.

وی علت وخامت وضعیت اقتصاد ایران را کاهش سرمایه‌گذاری دانست و افزود: طی 10 سال گذشته با وجود 800 میلیارد دلار درآمد نفتی میزان سرمایه‌گذاری در اقتصاد بسیار کاهش یافته است و در حال حاضر اقتصاد ایران دچار رکود تورمی است که این رکود تورمی اقتصادی در تاریخ ایران بی‌سابقه و در کشورهای دیگر نیز کمتر دیده شده است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار کرد: طبق محاسبات انجام شده در 10 سال گذشته بین 300 تا 400 میلیارد دلار کمبود سرمایه‌گذاری انباشته در ایران اتفاق افتاده است و به ویژه در صنعت نفت آمارهای رسمی نشانگر آن است که باید حدود 300 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود.

وی با اشاره به بحران اشتغال و افزایش میزان بیکاران در کشور، هشدار داد: علاوه بر 4 میلیون بیکاری که در حال حاضر در جامعه وجود دارد در آینده نزدیک و تا چند سال دیگر خیل عظیمی از تحصیل‌کردگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وارد جامعه می‌شوند.

لیلاز گفت: آمار اشتغال به لحاظ فنی یک آمار جدا و به لحاظ اقتصادی نیز دارای آماری متفاوت است و اگر بخواهیم به لحاظ اقتصادی آمار بیکاری جامعه را محاسبه کنیم حدود 8 میلیون بیکار وجود دارد که این 2 برابر آمار اعلام شده است.

وی با بیان اینکه چالش اجتماعی دومین چالش در ایران است و یکی از بزرگترین بحران‌های اجتماعی و اقتصادی ایران معضل فساد است، افزود: ایران دچار فساد سیستماتیک است به این معنا که آن دستگاهی که می‌خواهد به پرونده فساد رسیدگی و از آن جلوگیری کند خود دچار فساد است.

این استاد دانشگاه افزود: دولت در ایران تنها می‌تواند جلوی منافذ فساد را بگیرد و نمی‌تواند با مفسدین برخورد قضایی کند و این برخورد مسلما به عهده قوه قضاییه است و به همین خاطر یکی دیگر از وظایف نمایندگان مجلس دهم حذف منافد راندخواری در کشور است.

وی اظهار کرد: رانت‌خواری موجب فاصله طبقاتی و به وجود آمدن فقر شدید اکثریت مردم در کشور می‌شود به گونه‌ای که در چند سال گذشته موجب کاهش قدرت خرید مردم شده است و حتی مصرف لبنیات در کشور نصف شده است.

لیلاز چالش سوم را بحران امنیتی دانست و افزود: ایران در ثبات و امنیت به سر می‌برد و قطعا حفظ این ثبات از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا باید از نخبگان سیاسی و امنیتی بهره ببریم.

وی با بیان اینکه کشمکش‌ها و رقابت‌هایی که بین کاندیداها وجود دارد امری طبیعی است، زیرا در ذات بشر کثرت جو است، تأکید کرد: مردم خواهند دید که ما اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی مجلس بسیار منسجم و متحد ظاهر خواهیم شد.

وی تصریح کرد: به دنبال مجلسی رادیکال و تندروی اصلاح‌طلب نیستیم بلکه به دنبال مجلسی متعادل هستیم که متشکل از همه جناح‌های سیاسی باشد و مصالح کشور را پیش ببرد و برای اصلاح معضلات جامعه اقدام کند.

انتهای پیام

کد N992415