واکنش نماینده آمریکا در سازمان ملل به آزمایش "عماد" در ایران

آمريكا,موشك

نماینده آمریکا در سازمان ملل با ادعای این که آزمایش موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است گفت که این موضوع را در شورای امنیت پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل روز جمعه در واکنش به آزمایش موفقیت آمیز موشک دوربرد عماد در ایران با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد، ما پس از بررسی اطلاعاتی که در دسترس است، می‌توانیم تأیید کنیم که ایران در 10 اکتبر یک موشک بالستیک میان‌برد را آزمایش کرده است که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل مدعی شد، این اقدام نقض آشکار قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل است و آمریکا در روزهای آتی گزارشی را به کمیته تحریم‌های ایران در سازمان ملل درباره نقض این قطعنامه ارائه خواهد داد و برای پاسخ مناسب به ایران در خصوص تعهدات بین‌المللی‌اش فشار وارد خواهد کرد.

مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز بار دیگر در واکنش به این آزمایش موشک عماد گفت که درحال آماده سازی گزارشی در رابطه با آزمایش موشکی اخیر ایران به کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل هستیم.

مارک تونر درپاسخ به سوالی درباره ادعای نماینده آمریکا درسازمان ملل مبنی بر این‌که آزمایش موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه سازمان ملل است و این‌که آمریکا چه اقدام مقتضی را قرار است به‌کار گیرد، گفت: همانطور که می‌دانید رئیس جمهور نیز در کنفرانس خبری خود درباره این موضوع صحبت کرد. بدیهی است که سامانتا پاور هم درسخنانش به این موضوع اشاره داشت که ما در حال آماده سازی یک گزارش برای ارائه به کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل هستیم. قصد داریم که در روزهای آتی این موضوع را به طور مستقیم به همکاران‌مان در شورای امنیت منتقل کنیم. ما قصد داریم با فشار بر شورای امنیت سبب پاسخ مناسب آن شویم.

وی افزود: همانطور که شما در سوالتان این موضوع را مطرح کردید ما از سازوکارهای دو جانبه برای تحریم برخورداریم. من نمی‌توانم به فوریت اعلام کنم که ما قصد داریم چه کاری را انجام دهیم اما به‌طورقطع این حق را برای خود محفوظ نگه می‌داریم. ما می‌خواهیم این موضوع را در شورای امنیت بررسی کنیم اما واضح است که ما به طور دو جانبه کاری را که لازم باشد انجام دهیم، بررسی خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی ایران هفته گذشته از آزمایش موفقیت آمیز موشک دور برد عماد خبر داد و گفت که این کشور برای تقویت قدرت دفاعی یا ظرفیت موشکی‌اش به اجازه هیچکس نیاز ندارد و ایران قاطعانه برنامه دفاعی خود به ویژه در حوزه موشک را دنبال خواهد کرد.

وی درباره‌ی جزییات این آزمایش و برد موشک عماد صحبتی نکرد اما کارشناسان نظامی پیش از این برآورد کرده‌اند که این موشک زمین به زمین دارای برد یک هزار و 700 کیلومتری است که قابلیت حمل 750 کیلوگرم بار را دارد.

ایران اعلام کرده است، موشک عماد تا زمان اصابت به هدف قابل کنترل است. بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی هفته گذشته با اعلام این خبر گزارش دادند: ایران در حالی این موشک را آزمایش کرده است که انتظار می‌رفت توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با گروه 1+5 محدودیت‌هایی را در برنامه موشکی ایران ایجاد کند.

تهران همواره اعلام کرده است، موشک‌های این کشور هرگز حامل کلاهک هسته‌ای نخواهند بود، زیرا ایران هیچ برنامه‌ای برای تولید تسلیحات هسته‌ای ندارد.

انتهای پیام

کد N992384

خواندنی از سراسر وب