دعوت قانونگذار ژاپنی از رئیس‌جمهوری چین برای سفر به توکیو با هدف کاهش تنش‌ها

یک روز پس از آنکه یکی از قانونگذاران ارشد ائتلاف حاکم ژاپن از رئیس‌جمهوری چین دعوت کرد سال آتی میلادی به کشورش سفر کند، ژاپن تاکید کرد، امیدوار است روابط مخدوش و سردش با پکن بهبود یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "ناتسو یاماگوچی"، رهبر حزب "کومیتو"، یکی از شرکای ائتلاف حاکم ژاپن با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در پکن دیدار کرده و نامه‌ای را از طرف شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به وی اعطا کرد.

یاماگوچی پس از دیدار با شی جینپینگ به عنوان یکی از اعضای گروهی از چهره‌های سیاسی ارشد آسیا گفت: در این دیدار به شی جینپینگ گفتم که ما بسیار امیدواریم ایشان سال آتی میلادی به توکیو سفر کرده و شاهد شکوفه‌های گیلاس باشند، رئیس جمهوری چین با ملایمت لبخندی زد و سر خود را به نشانه موافقت تکان داد.

این در حالی است که وی به جزئیات متن نامه اشاره‌ای نکرد.

در توکیو نیز یوشیهید سوگا، سروزیر کابینه ژاپن از اظهارنظر مستقیم درباره اینکه آیا این اظهارات یاماگوچی بیانگر موضع رسمی ژاپن بوده یا خیر امتناع کرد.

اما یوشیهید سوگا گفت، ژاپن امیدوار است روابطش با پکن بهبود یابد. وی افزود: هیچ چیز درباره نشست ژاپن ‌چین تصمیم گیری نشده است اما ژاپن و چین موافقند که روابط دو جانبه باید در چارچوب روابط دو سویه سودمند بر مبنای منافع استراتژیک مشترک بهبود یابد. ما امیدواریم با ادامه مذاکرات در سطوح مختلف روابط دوجانبه با ثباتی ایجاد کنیم. در همین راستا سفر یاماگوچی به چین بسیار مهم است.

خاطرات تلخ سلطه خشونت‌آمیز ژاپن بر چین قبل و در جریان جنگ جهانی دوم همچنان روابط این دو کشور را تحت تاثیر قرار داده و چین تاکید دارد که توکیو رسما گذشته را جبران نکرده است.

روابط بین این دو کشور در سال 2012 میلادی به دنبال ملی سازی جزایر مناقشه آمیز در دریای چین شرقی توسط توکیو وخیم‌تر شد اما در سال گذشته میلادی چین و ژاپن اقدامات ملموس و تدریجی را برای بهبود روابطش انجام داده‌اند.

انتهای پیام

کد N992289