آغاز انتخابات پارلمانی مصر در خارج از کشور

انتخابات,مصر

انتخابات پارلمانی مصر که مهمترین رویداد سیاسی این کشور پس از روی کار آمدن سیسی محسوب می‌شود، از امروز (شنبه) کلید خورد.

انتخابات پارلمانی مصر که مهمترین رویداد سیاسی این کشور پس از روی کار آمدن سیسی محسوب می‌شود، از امروز (شنبه) کلید خورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، اولین انتخابات پارلمانی مصر پس از روی کار آمدن عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهور نظامی مصر و اصلاح قانون انتخابات از امروز در خارج از کشور آغاز شد و قرار است یکشنبه و دوشنبه در 14 استان در داخل این کشور پی‌گیری شود.

نیروی مسلح مصر نیز اعلام کردند که تدابیر امنیتی ویژه‌ای را برای تامین امنیت برگزاری انتخابات اتخاذ کرده‌اند. سرهنگ محمد سمیر، سخنگوی نیروهای مسلح مصر گفت که 185 هزار نیروی نظامی تامین امنیت 18 هزار و 945 مرکز انتخاباتی را بر عهده خواهند داشت.

طبق این بیانیه، تمامی تدابیر امنیتی برای کنترل و حفظ امنیت انتخابات انجام شده و از هواپیما برای کنترل امنیتی و تصویربرداری هوایی استفاده شده و نیز واحدهای سیار به محل برگزاری انتخابات اعزام خواهند شد.

کمیته عالی انتخابات مصر اعلام کرده که این انتخابات در دو مرحله برگزار و از روز 17 اکتبر آغاز می‌شود. مرحله اول انتخابات پارلمانی امروز و فردا (17 و 18 اکتبر) در خارج از مصر و 18 و 19 اکتبر در داخل برگزار خواهد شد. دور دوم انتخابات در مرحله اول نیز قرار است روزهای 26 و 27 اکتبر در خارج از مصر و 27 و 28 در داخل این کشور برگزار شود.

مرحله دوم انتخابات نیز در 13 استان مصر از جمله استان‌های قاهره، سیناء و سوئز در تاریخ 21 و 22 نوامبر در خارج و 22 و 23 در داخل این کشور برگزار می‌شود. دور دوم مرحله دوم نیز در 30 نوامبر و یکم دسامبر در خارج کشور و یکم و دوم دسامبر در داخل مصر برگزار خواهد شد.

در قانون اساسی جدید مصر اختیارات گسترده‌ای برای پارلمان در نظر گرفته شده که این نهاد فرمایشی در زمان حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق را تا حد بسیار زیادی ارتقا می‌دهد. همین امر باعث شده نظام حاکم تلاش‌هایی را برای فیلتر کردن نامزدهای ورود به پارلمان آغاز کند.

تعداد کل اتباع مصری ساکن داخل و خارج مصر که در مرحله اول می‌توانند رای بدهند، 27 میلیون و 402 هزار و 553 نفر اعلام شده است.

انتهای پیام

کد N992225