اوباما: آزمایش موشکی ایران نقض برجام نیست

ايران, موشك, اوباما

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که آزمایش موشکی اخیر در ایران نقض توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید در واکنش به آزمایش موشک بالستیک عماد در ایران گفت که این اقدام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نقض نمی‌کند اما ایران بارها ممنوعیت آزمایشات موشکی را زیر پا گذاشته است، بنابراین نبود یک توافق هسته‌ای موجب تضمین عملکرد دیگری نمی‌شود.

اوباما با ادعای این‌که آزمایش موشکی اخیر ایران می‌تواند نقض قطعنامه‌های سازمان ملل باشد، گفت: آمریکا هرگونه امکان نقض قطعنامه‌های شورای امنیت را همان‌گونه که در گذشته انجام داده است، مورد بررسی قرار خواهد داد و همانند گذشته با آن برخورد خواهد کرد.

وی در ادامه با تکیه بر ادعاهای نخ نمای خود علیه برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد که توافق هسته‌ای که در ماه ژوئیه میان ایران و گروه 1+5 حاصل شده یک مساله خاص را به طور کامل حل می‌کند؛ اینکه ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

اوباما افزود:‌ این توافق قرار نیست یک سری از مسایل بزرگ را که ما در آن اختلاف بزرگی داریم حل کند.

وی همچنین بدون اشاره به اینکه آزمایش موشکی اخیر ایران به اعمال تحریم‌های جدیدی منجر خواهد شد تاکید کرد که به اجرای تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی بالستیک ایران ادامه می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی ایران هفته گذشته از آزمایش موفقیت آمیز موشک دور برد عماد خبر داد و گفت که این کشور برای تقویت قدرت دفاعی یا ظرفیت موشکی‌اش به اجازه هیچ‌کس نیاز ندارد و ایران قاطعانه برنامه دفاعی خود به ویژه در حوزه موشک را دنبال خواهد کرد.

وی درباره‌ جزییات این آزمایش و برد موشک عماد صحبتی نکرد اما کارشناسان نظامی پیش از این برآورد کرده‌اند که این موشک زمین به زمین دارای برد یک هزار و 700 کیلومتری است که قابلیت حمل 750 کیلوگرم بار را دارد.

اوزی اوربین، یک کارشناس اسراییلی در گفت و گو با خبرگزاری رویترز این موشک را یک جهش در زمینه دقت توصیف کرد که دارای سیستم کنترل و هدایت است.

ایران اعلام کرده است، موشک عماد تا زمان اصابت به هدف قابل کنترل است. بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی روز یک‌شنبه با اعلام این خبر گزارش دادند: ایران در حالی این موشک را آزمایش کرده است که انتظار می‌رفت توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با گروه 1+5 محدودیت‌هایی را در برنامه موشکی ایران ایجاد کند.

تهران همواره اعلام کرده است، موشک‌های این کشور هرگز حامل کلاهک هسته‌ای نخواهند بود، زیرا ایران هیچ برنامه‌ای برای تولید تسلیحات هسته‌ای ندارد.

همچنین، سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به آزمایش موشک زمین به زمین عماد، گفت: پرتاب و آزمایش موشکی نقض برجام به حساب نمی‌آید.

وی افزود: همچنین در رابطه با قطعنامه 2231 قبلاً اعلام کرده‌ایم که توانایی دفاعی ما نمی‌تواند موجب خدشه قرار گیرد و بر سر امنیت ملی و دفاعی خود مصالحه نخواهیم کرد و این موضع شناخته شده ماست. این مسأله را در بیانیه‌ای که بعد از قطعنامه 2231 صادر شد و در شورای امنیت به ثبت رساندیم، اعلام کردیم.

عراقچی درباره رابطه جدید ایران و شورای امنیت که تحت تأثیر قطعنامه 2231 ایجاد خواهد شد، گفت: قطعنامه 2231 که به لغو شش قطعنامه هسته‌ای منجر شد عبارتی روشن دارد که می‌گوید با اجرای برجام تغییری بنیادین در رابطه ایران و شورای امنیت صورت می‌گیرد. در این مرحله باید برجام اجرایی شود و قطعنامه‌ها و تحریم‌ها علیه ایران لغو شود تا در مراحل بعدی درباره رابطه جدید ایران و شورای امنیت در مسائل دیگر کار را دنبال کنیم.

انتهای پیام
کد N992217