چین میزبان نشست آ.سه‌.آن در بحبوحه تنش‌ها در دریای چین جنوبی

چین میزبان وزرای دفاع کشورهای جنوب شرق آسیاست و تلاش دارد تا وجهه خود را در منطقه‌ای که از جاه‌طلبی ارضی پکن به خشم آمده، بهبود بخشد. این در حالی است که واشنگتن ممکن است ادعاهای چین در دریای چین جنوبی را مستقیما به چالش بکشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اولین بار است که پکن میزبانی نشست مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه‌.آن) را بر عهده دارد. چهار کشور حاضر در این نشست در دریا و اراضی دریای چین جنوبی ادعا دارند و همین امر به افزایش تنش‌ها منجر شده است.

در شرایطی که چین از چنین نشست‌هایی برای تلطیف وجهه خود استفاده می‌کند، انتظار می‌رود که این نشست اندکی از میزان خصومت‌ها بکاهد. چانگ وانکوآن وزیر دفاع چین در سخنرانی افتتاحیه خود مستقیما به این مناقشه اشاره‌ای نکرد و در عوض در رابطه با تهدیدات تروریسم، افراطی‌گری، بلایای طبیعی و حوادث مهمی که در این منطقه رخ می‌دهد، صحبت کرد.

وی گفت: چین مایل به همکاری و مذاکره هیات‌های دفاعی آ.سه‌.آن برای دفاع از ثبات، صلح و همبستگی برای ایجاد فضای امنیتی مناسب است.

از‌ آنجایی که خبرنگاران از حضور در تمامی نشست‌ها منع شده بودند، مشخص نیست که دقیقا چه مسائلی میان هیات‌ها مطرح شده است. پس از نشست غیررسمی، نشستی با حضور تحلیلگران، رهبران نظامی و سایر شخصیت‌ها از سراسر جهان برای گفت‌وگو درباره امنیت آسیا –اقیانوسیه، مسائل دریایی و ضد تروریسم برگزار می شود.

از سال 2013 چین ساخت‌ و ساز جزایر جدید در دریای چین جنوبی را افزایش داده و علاوه بر این ساختمان‌سازی و ساخت باند پرواز را به منظور افزایش قدرت و ارتقای ادعای خود در این منطقه در دستور کار قرار داده است.

انتهای پیام

کد N992193