بی‌توجهی اوباما نسبت به توصیه‌های مقامات ارشد ارتش آمریکا

آمريكا,اوباما

تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای حفظ نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش بسیاری از افرادی را که انتظار خروج کامل نیروها را داشتند، عصبانی کرده است. مقامات پنتاگون نیز از این تصمیم خشمگین شده‌اند چراکه ششمین بار است که دولت کنونی آمریکا توصیه کارشناسان نظامی‌اش را نادیده می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، علی‌رغم ادامه کمپین پایان جنگ‌های خارجی آمریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد، آمریکا پس از سال 2016 میلادی 5500 سرباز در افغانستان مستقر خواهد داشت.

به طور طبیعی این اطلاعیه به اصول اخلاقی و فکری اوباما نمی‌آید اما منتقدانش را نیز ناامید و سرخورده کرده است.

با توجه به وضعیت بی‌ثبات در افغانستان، مقامات پنتاگون به شدت تلاش کرده‌اند تا دست‌کم 9800 سرباز کنونی در افغانستان را در این کشور حفظ کنند.

جان کین، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا که معمولا به کنگره در زمینه مسائل امنیتی مشورت می‌دهد، گفت: وضعیت امنیتی در افغانستان به هیچ عنوان باثبات نیست که بخواهیم تمامی نیروها را از این کشور خارج کنیم اما گویی این مساله برای باراک اوباما اهمیتی ندارد.

البته این نخستین بار نیست که اوباما امنیت ملی آمریکا را با بی‌اعتنایی به توصیه‌های ژنرال‌هایش به خطر انداخته است.

ژنرال کین افزود: به طرز بی‌سابقه‌ای، این ششمین بار است که اوباما به توصیه کارشناسان نظامی درخصوص تعداد نیروها در مناطق جنگی گوش نمی‌دهد.

در گذشته اوباما همچنین توصیه ژنرال لیود آستین، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا را مبنی بر اینکه می‌خواهد 20 هزار نیرو در عراق نگه دارد، رد کرده بود. اوباما چهار توصیه دیگر درخصوص مسائل مربوط به تعداد نیرو در افغانستان را نیز نادیده گرفته است.

ژنرال کین نگران است که تعداد ناکافی نیرو آموزش نیروهای افغان را برای سربازان دشوار سازد.

وی گفت: چنین تصمیمی ماموریت آموزش و کمک را به خطر می‌اندازد چراکه ما نیروی کافی برای انجام این ماموریت به طور درست و دقیق را نداریم.

ژنرال کین همچنین اعلام کرد، ژنرال جان کمپبل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیز درخواست کرده تا 9800 نیرو در افغانستان مستقر بمانند؛ درخواست که دولت اوباما آن را رد کرده است.

انتهای پیام

کد N992158