یک حقوقدان:جرم حسینیان جنبه عمومی دارد/ نماینده مجلس را هم می توان تحت تعقیب قرار داد

جماران نوشت:یک حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در خصوص تهدید به قتل ظریف و صالحی از جانب روح الله حسینیان، گفت:این جرم چون در صحن علنی مجلس و در مقابل چشم همگان رخ داده است، جنبه عمومی دارد و لذا دادستانی و دادگاه ویژه روحانیت باید آن را پیگیری کنند.

نعمت احمدیدر پاسخ به سوالی درباره ابعاد حقوقی و مجازات های پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی در مورد تهدید به قتل افراد، اظهارکرد: ما 2 نوع تهدید داریم، یکی تهدید ساده و متداول است که در جامعه زیاد به کار می رود مانند «پدرت را در می آورم یا به خاک سیاه می نشانمت و ...» این نوع تهدید بار کیفری ندارد. اما تهدید هایی مانند تهدید به قتل بار مجرمانه به همراه دارد که قانون گذار برای آن در قانون مجازان اسلامی علاوه بر حبس، شلاق نیز در نظر گرفته است.
وی ادامه داد: از طرف دیگر موضوع از لحاظ جایگاه اشخاص و مکان تهدید هم متفاوت است. اگر تهدید در مکانی خصوصی رخ داده باشد، شخص تهدید شونده علاوه بر اعلام جرم نیاز به اثبات موضوع هم دارد؛ ولی در این مورد که تهدید در صحن علنی و در مقابل چشم همگان رخ داده است نیاز به اثبات نیست، یعنی آقایان ظریف و صالحی فقط کافی است به دادستانی اعلام جرم کنند.
احمدی تصریح کرد: بنابراین این جرم هم جنبه خصوصی دارد، هم جنبه عمومی که جنبه خصوصی آن به اعلام جرم آقایان ظریف و صالحی بر علیه آقای حسینیان بستگی دارد و جنبه عمومی آن را دادستانی باید پیگیری کند. به عبارت دیگر دادستانی موظف است چه این آقایان شکایت کنند، چه نکنند، موضوع را به دلیل جنبه عمومی آن پیگیری کند و ایشان را تحت تعقیب قرار دهد.
این حقوقدان افزود: حال در اینجا یک سوال مطرح می شود و آن این که آیا می شود نماینده مجلسی که مطابق اصل 84و86 قانون اساسی در بیان مطالب آزاد است و حق تعقیب و مجازات برای او وجود ندارد را تحت تعقیب قرار داد؟ جواب این است که درست است که نماینده مجلس مصونیت در گفتار دارد، اما عمل مجرمانه نمی تواند انجام دهد، یعنی می شود نماینده ای را تحت تعقیب قرار داد و او را مجازات کرد.
وی ادامه داد: همین چند سال پیش در این کشور کسی به اسم "سعید مرتضوی" قاضی بود که یک نماینده مجلس را بازداشت کرد.
احمدی توضیح داد: آقای حسینیان چون روحانی هم هستند، دادگاه ویژه روحانیت نیز می تواند به این موضوع رسیدگی کند؛ چرا که در نظام اسلامی از یک روحانی که باید معلم اخلاق جامعه باشد، بعید است که در صحن علنی مجلس و در مکانی که تمام دنیا نگاهشان به آنجاست چنین حرف های را به زبان آورد.
2929

کد N991647