معاون وزیر امور خارجه ترکیه:

دیدار مسئولین بلندپایه نظامی ترکیه و روسیه «یک گام مهم» است

سیاسی

«علی کمال آیدین» معاون وزیر امور خارجه ترکیه دیدار «سرگئی درونوف» جانشین فرماندهی نیروی هوایی روسیه با همتایان خود در آنکارا را را «یک گام مهم» نامید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «علی کمال آیدین» معاون وزیر امور خارجه ترکیه دیدار میان مسئولین بلندپایه نظامی ترکیه و روسیه را «یک گام مهم» ارزیابی کرد.

وی در این باره گفت: دیدار مسئولین بلندپایه نظامی ترکیه و روسیه در آنکارا یک گام مهم در راستای جلوگیری از سوانح هوایی بوده است. 

کمال آیدین در ادامه افزود: ما دیدار امروز با «سرگئی درونوف» جانشین فرماندهی نیروی هوایی روسیه را برای رفع سوء تفاهم ها گامی مهم می دانیم. همچنین، امیدوارم که حوادثی از این دست میان مسکو و آنکارا دیگر  پیش نیاید.

در این راستا، یک هیئت روسی به ریاست درونوف به ترکیه سفر کرده و قرار بود برای مرتفع نمودن مشکلاتی که در پی ورود جنگنده های روسی به حریم هوایی در مرز با ترکیه به وجود آمده بود، رایزنی شود.

وزارت امور خارجه ترکیه سوم ماه جاری با صدور بیانیه ای، ابراز نگرانی عمیق آنکارا را در قبال ورود چند جنگنده روسی به حریم هوایی مرز ترکیه با سوریه اعلام کرده بود، اما وزارت دفاع روسیه در پاسخ به این بیانیه، شرایط نامناسب جوی را علت این اشتباه چند ثانیه ای  اعلام کرده بود.

به دنبال حملات هوایی روسیه به مواضع تروریست های داعش در سوریه در ۳۰ سپتامبر ماه جاری، ترکیه انتقادهایی را از مسکو پیرامون این حملات اعلام کرده و مدعی است حملات روسیه کمتر مواضع داعش را هدف قرار داده و برای حمایت از دولت قانونی بشار اسد است.

لازم به ذکر است ترکیه از حامیان اصلی گروههای تروریستی چون جبهه النصره در سوریه است که از جمله اهداف حملات هوایی روسیه در سوریه به شمار می روند.

به گزارش مهر، روسیه از چهارشنبه مصادف ۳۰ سپتامبر  سال جاری، اعلام کرد که در راستای قوانین بین المللی و بنا به درخواست دولت مشروع سوریه حملات هوایی خود به تروریست های تکفیری داعش در این کشور را آغاز می کند.

گفتنی است، مقامات روسیه با استناد به قطعنامه تعریف تجاوز مصوب سال ۱۹۷۴ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرده بودند که حملات هوایی آن ها به تروریست ها در سوریه بنا به درخواست دولت قانونی این کشور بوده و لذا موضوع حمایت ها از سوریه در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش در این کشور بر اساس منشور ملل متحد و در چارچوب قوانین بین المللی محسوب می شود.