امیدواری کره‌جنوبی به بهبود روابط با ژاپن

رئیس جمهوری کره جنوبی امیدوار است که با برگزاری نشست سه جانبه میان این کشور با ژاپن و چین بتواند روابط دوجانبه خود را با توکیو گسترش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پارک گئون های رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد، وی امیدوار است که نشست سه جانبه ماه آینده با روسای جمهور چین و ژاپن بتواند آشکارا به رفع موانع برای بهبود روابط با توکیو و گسترش ثبات در شمال شرقی آسیا کمک کند.

وی در واشنگتن اعلام کرد: برای دیدار دو جانبه با شینزو آبه، رئیس جمهوری ژاپن آماده ام اما اهمیت این دیدار در این است که موضوع سوء استفاده از زنان کره‌ای توسط نظامیان ژاپن در دوران جنگ مطرح شود و مورد گفت وگو قرار گیرد.

وی ادامه داد: من احساس می‌کنم که می‌توان چنین دیداری را با رئیس جمهوری ژاپن داشته باشیم.

قرار است وی در سفرش به واشنگتن امروز(جمعه) با اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کند.

وی با اشاره به دیدار دو جانبه با رئیس جمهوری ژاپن گفت: من فکر می‌کنم که بسیار مهم است که دو کشور بتوانند روابطشان را براساس تحولات آتی تنظیم کنند.

روسای جمهور ژاپن و کره جنوبی از زمان برسر کار آمدن رئیس جمهوری جدید کره با یکدیگر دیدار نکردند.

همچنین خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی اعلام کرد که دفتر ریاست جمهوری این کشور اوایل روز گذشته (پنج شنبه) اعلام کرده است که برای برگزاری نشست دوجانبه با شینزو آبه، نیاز به مشورت‌های بیشتری دارد.

همچنین پارک گئون-های، اعلام کرد که نشست سه جانبه احتمال دارد اوایل ماه نوامبر در سئول برگزار شود.

وی ادامه داد: این اتفاق بسیار مهمی برای توسعه صلح و ثبات در شمال شرقی آسیا است و می ‌تواند توسعه دهنده روابط ژاپن و کره باشد من امیدوارم که این نشست سه جانبه فرصتی برای کنار گذاشتن موانع برای گسترش روابط دوجانبه باشد.

آمریکا علاقه مند است که روابط بهتری با هر دو کشور کره و ژاپن داشته باشد زیرا این دو کشور بزرگترین متحدان این کشور در آسیا هستند.

رئیس جمهوری کره جنوبی با اشاره به اقدامات کره شمالی و برنامه هسته‌ای این کشور گفت: بسیار مهم است که در برابر برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی منصفانه و هماهنگ رفتار کنیم و بتوانیم به تلاش‌های مستحکمی میان آمریکا، کره جنوبی و چین در مقابله با مساله کره شمالی دست یابیم.

کره جنوبی روابط خوبی با چین دارد. درحالیکه حضور رئیس جمهور چین در رزمایش نظامی پکن برای بزرگداشت پایان جنگ جهانی دوم در ماه گذشته برای برخی از مقامات آمریکایی تعجب آور بود اما دانیل روسل دیپلمات ارشد آمریکایی در امور آسیای شرقی روز چهارشنبه اعلام کرد که آمریکا از توسعه روابط میان سئول و پکن استقبال می‌کند.

انتهای پیام

کد N991370