کری: توافق هسته‌ای دستاورد ریاست‌جمهوری اوباما است

اوباما,جان كري,توافق جامع هسته‌اي

وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی مدعی شد، برخی محدودیت‌های ایجاد شده در برنامه هسته‌ای ایران و بازرسی‌های آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای این کشور طبق برجام همیشگی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در یک سخنرانی در دانشگاه ایندیانا به دستاوردهای دولت اوباما رییس جمهور این کشور در عرصه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: توافق هسته‌ای تاریخی با ایران که با کمک گروه 1+5 حاصل شد، از دستاوردهای رییس جمهور اوباما محسوب می‌شود که در ماه ژوییه حاصل شد و تا سه روز دیگر اجرایی می شود، اجازه دهید دلایل اهمیت آن را توضیح دهم.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، کری در ادامه رهبری آمریکا در گرد هم آوردن هفت کشور مذاکره کننده و به نتیجه رساندن این توافق تاریخی را اساسی توصیف کرد و گفت: دو سال پیش، زمانی‌که مذاکرات رسمی ما بعد از رایزنی‌های حاشیه‌ای شروع شد، ایران یک ذخیره بزرگ و رو به رشد اورانیوم غنی شده داشت و در حال ساخت یک رآکتور آب سنگین پلوتونیوم بود. آن‌ها در زمان دولت قبلی، وقتی ایران تنها 164 سانتریفیوژ داشت، امکان گردهم آمدن و بحث و مذاکره به وجود نیامد. وقتی ما دو سال پیش مذاکرات را شروع کردیم، آن‌ها 19 هزار سانتریفیوژ داشتند. کارشناسان به ما می‌گفتند که ایران اگر بخواهد می‌تواند ظرف دو ماه مقادیر کافی مواد شکافت پذیر برای ساخت یک بمب را تولید کند.

وی با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای، بار دیگر تکرار کرد: این توافق تمام مسیرهای بالقوه ایران به سمت بمب، به‌ویژه مسیر اورانیوم ، پلوتونیوم و مسیرهای مخفی را مسدود می‌کند. به علت کاهش عمده ذخایر اورانیوم که خودشان با آن موافقت کردند و کاهش ظرفیت غنی‌سازی‌شان که با آن موافقت کردند، دست کم در یک دهه آینده زمان گریز هسته‌ای ایران از دو ماه به 12 ماه یا بیشتر افزایش می‌یابد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: همچنین به علت نظارت‌ و اقدامات راستی‌آ‍زمایی که بخشی از توافق است، در صورتی که آن‌ها(ایرانی‌ها) بخواهند توافق را زیر پا بگذارند ما متوجه می‌شویم و بعد از دوره 10 ساله،‌ یک دوره 15 ساله خواهیم داشت، سپس دوره 20 ساله، 25 ساله و دوره‌ای همیشگی. اگر در هر زمان که در آن همیشه اجازه بازرسی و راستی‌آزمایی داریم، ‌آن‌ها بخواهند تخلف کنند، ما متوجه خواهیم شد. جامعه اطلاعاتی ما و وزارت انرژی ما اطمینان دارند که ما متوجه می‌شویم و ما قادر خواهیم بود در صورت لزوم تحریم‌ها را مجدداً بازگردانیم و با ابزار دیگر متوقف‌شان کنیم.

کری همجنین گفت: در نتیجه اکنون‌ ایران، برای عمل به تعهدات خود دلایل لازم را دارد، همانطور که در زمان مذاکرات داشت چرا که ما واقعاً توافق موقت را امضا کردیم تا حسن نیت آن‌ها را محک بزنیم و از آن ها بخواهیم که برنامه‌شان را محدود کنند و آن‌ها در این دوره دو ساله همین کار را کردند.

وی مدعی شد، مهم‌ترین بخش‌های توافق هسته‌ای از جمله بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پروتکل‌ها اصلاً زمان انقضا ندارند. آن‌ها همیشگی هستند و این بدان معنی است که ایران برای همیشه از دستیابی به سلاح هسته‌ای منع می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: اکنون این توافق در نتیجه دیپلماسی سخت که در دو دوره ریاست جمهوری به طول انجامید، به دست آمده است و ما با تحریم شروع کردیم اما تحریم یک وسیله است نه هدف. تنها با مذاکره مستقیم و با حمایت شماری از متحدان‌مان شامل، روسیه و چین قادر بودیم که مقامات ارشد ایران را متقاعد کنیم محدودیت‌های جدی در برنامه هسته‌ای شان را بپذیرند و در حال حاضر به مرحله اجرا رسیده‌ایم و مهم است که هوشیاری خود، وحدت رویه و هدف مشترک خود را حفظ کنیم.

کری در ادامه سخنان خود به وضعیت کنونی منطقه خاورمیانه پرداخت و گفت که این منطقه به شدت متشنج است اما هر مشکلی در منطقه در صورت حرکت کشورها به سمت تسلیحات هسته‌ای حادتر می‌شود. توافق هسته‌ای موجب شد تا هر کشوری در منطقه از جمله متحدان کلیدی ما امن‌تر شوند.

به گزارش ایسنا، غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در حالی ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای در فعالیت‌های گذشته‌اش متهم می‌کند که مقامات ایرانی همواره تاکید می‌کنند تهران هیچ‌گاه به دنبال تسلیحات هسته‌ای نبوده و برنامه هسته‌ای این کشور ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.

انتهای پیام

کد N991348