تاکید عربستان و ترکیه بر ادامه حمایت از مخالفان سوری

سیاسی

وزیران خارجه ترکیه و عربستان در نشست دو جانبه خود بر ضرورت ادامه یافتن حمایت کشورشان از "مخالفان میانه‌روی سوری" تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت خبری روسیه الیوم، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری خود با فریدون سینرلی اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا عنوان داشت: شرایط در سوریه بسیار خطرناک است و ریاض و آنکارا به حمایت از مخالفان سوری و دستیابی به راهکاری برای حل بحران سوریه که به رفتن اسد منتهی می‌شود پایبند هستند.

وی در ادامه افزود: همکاری میان عربستان و ترکیه به نفع ثبات منطقه است.

الجبیر در نخستین سفر خود به عنوان وزیر خارجه تاکید کرد: عربستان در مذاکرات خود با طرف روسی تلاش‌ها برای ایجاد راهکاری با هدف حل بحران سوریه را بررسی کرد که این مذاکرات باعث می‌شود تا طر‌فین از توانایی بهتری برای رویارویی با تروریسم برخوردار شوند.

وی در ادامه گفت: ما در این نشست در خصوص خطرات مداخلات روسیه در سوریه و حضور مبارزان خارجی در این کشور و تاثیر آن برامنیت منطقه رایزنی کردیم. ما در این نشست همچنین در خصوص مساله فلسطین و اهمیت حمایت از عراق در مواجهه با تروریسم تبادل نظر کردیم. در این دیدار در خصوص روابط تاریخی و متمایز ریاض و آنکارا در کنار همکاری نظامی، سیاسی و اقتصادی دو جانبه رایزنی کردیم.

وزیر خارجه ترکیه نیز تاکید کرد: مسکو با مداخله نظامی در سوریه اشتباه آشکاری را مرتکب شده است به طوری که این مداخله هیچ خیری برای سوریه نخواهد داشت.

وی مدعی شد: آنکارا و ریاض به تمامیت ارضی عراق و وحدت سوریه پایبند هستند. باید یک دوره انتقالی در سوریه براساس مبانی نشست ژنو1 به وجود آید. ما ادامه یافتن حکومت اسد را که تنها بر 14 درصد از کشور حکومت می‌کند قبول نمی‌کنیم.

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: اولویت ما حفاظت از تمامیت ارضی عراق و سوریه است و باید صلح و ثبات در عراق و سوریه محقق شود. چرا که این مساله بر ثبات منطقه تاثیر می‌گذارد.

وی بر ضرورت حمایت از مخالفان "میانه روی سوری" تاکید کرده و عنوان داشت که آنکارا به تمام طرف‌های ذی‌ربط در این خصوص تاکید کرده است.

انتهای پیام

کد N991311