اعضای غیردائم جدید شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شدند

شوراي امنيت

کشورهای اوکراین، ژاپن و مصر به همراه سنگال و اروگوئه توانستند حائز کرسی غیردائم شورای امنیت سازمان ملل شوند.

کشورهای اوکراین، ژاپن و مصر به همراه سنگال و اروگوئه توانستند حائز کرسی غیردائم شورای امنیت سازمان ملل شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اتفاق در حالی رخ داده که دیپلماسی جهانی تحت الشعاع تنش‌ها با روسیه و خشونت‌ها در خاورمیانه قرار دارد.

دو کشور سنگال و اروگوئه از جمله پنج کشوری بودند که روز پنج شنبه توانستند آراء لازم برای به دست آوردن کرسی غیردائم شورای امنیت سازمان ملل را در یک رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل به دست آورند.

این پنج کشور پس از آنکه گروه‌های منطقه‌ای از آنها حمایت کردند با مخالفتی علیه کاندیداتوری خود برای کرسی غیر دائم شورای امنیت مواجه نشدند. با این حال آنها همچنان مجبور بودند تا دو سوم از مجموع آراء را به خود اختصاص دهند.

نخستین نتایج حاکی از آن بود که کشور سنگال بیشترین تعداد آراء را با 187 رای به دست آورده و پس از این کشور نیز اروگوئه با 185 رای قرار داشت.

همچنین کشور ژاپن 184 رای، مصر 179 رای و اوکراین 177 رای در مجمع 193 عضوی سازمان ملل کسب کردند.

گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل از کاندیداتوری اوکراین برای کرسی این شورا خشمگین شود.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین بعد از اعلام نتایج رای گیری در مطلبی در شبکه فیس بوک نوشت: این رای گیری امکانات جدیدی برای اوکراین به منظور حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود به وجود می‌آورد.

همچنین پاولو کلیمکین، وزیر امور خارجه اوکراین نیز این نتایج را تحسین کرد و روز پنج شنبه را یک روز بسیار مهم برای اوکراین خواند.

اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل از اول ژانویه دوره دو ساله خود را آغاز کرده و جانشین کشورهای چاد، شیلی، اردن، لیوانی و نیجریه خواهند شد.

انتهای پیام

کد N991247