چین روابط خوب با کشورهای جنوب شرق آسیا را خواستار شد

چین

وزیر دفاع چین اعلام کرد که تمامی کشورهای جنوب شرق آسیا باید برای حفظ صلح و ثبات در مقابل تهدیدها از جمله اقدامات تحریک‌آمیز نیروهای خارجی تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روابط چین با کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله فیلیپین و ویتنام به دلیل اظهارات چین در خصوص مالکیت جنوبی دریای چین جنوبی تیره نشده است.

چین، ویتنام، فیلیپین، مالزی، تایوان و برونئی ادعاهای مشترکی در خصوص دریای چین جنوبی دارند. درآمد سالانه تردد کشتی‌ها و ترانزیت کالا در این منطقه حدود پنج تریلیون دلار است.

در همین حال "چانگ وانکوآن" وزیر دفاع چین به همتایان خود از 10 عضو مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) اعلام کرد تمامی این کشورها باید برای توسعه "صحیح" روابط تلاش کنند. وی این اظهارات را در آغاز یک نشست سران غیررسمی در پکن اعلام کرد. وی تاکید کرد که مهمترین نیاز مشترک حفظ ثبات است.

وزیر دفاع چین خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط منطقه‌ای به طور کلی باثبات است اما فشارهای اقتصادی وجود دارد و چالش‌های امنیتی غیرمرسوم در حال افزایش است.

وی گفت: نیروها از خارج از منطقه با استفاده از اینترنت، رسانه‌های اجتماعی و سایر ابزار اقداماتی تحریک آمیز علیه کشورهای منطقه انجام می‌دهند و ثبات اجتماعی را مورد تهدید قرار می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد که چین حال به همکاری با کشورهای عضو آ سه آن به منظور افزایش همکاری نظامی وحفظ صلح و ثبات منطقه‌ای است. این مقام ارشد چین در مقابل خبرنگاران به طور مستقیم به مساله دریای جین جنوبی اشاره نکرد.

انتهای پیام

کد N991187