هاشمی رفسنجانی:

امکانات هسته ای خوبی داریم

سیاسی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما امکانات هسته ای خوبی داشتیم، تصریح کرد: این امکانات را هنوز داریم و چیز مهمی از دست نداده‌ایم. امروز جزو باشگاه هسته‌ای دنیا شدیم.

به گزارش خبرنگار مهر،  آیت‌الله ‌اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم سالگرد آیت‌الله اشرفی اصفهانی چهارمین شهید محراب که عصر امروز در مسجد جامع امیرالمؤمنین تهران برگزار شد، با اشاره به تصویب طرح اجرای برجام در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش فراوان و مجاهدت دولت و شخص رئیس جمهور، هدایت های مقام معظم رهبری و پشتکار تیم مذاکره‌کننده که در تاریخ اسلام حقیقتا عظمت دارد، در مقابل ۶ کشور قدرتمند نزدیک به ۲ سال مذاکره سختی داشتیم.

وی افزود: من در جریان قطعنامه، یکسال مذاکره کرده بودم و می دانم که این کار بسیار مشکل است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما امکانات هسته ای خوبی داشتیم، تصریح کرد: این امکانات را هنوز داریم و چیز مهمی از دست نداده‌ایم. امروز جزو باشگاه هسته‌ای دنیا شدیم در حالیکه در گذشته دانشجویان ما را به دانشگاه‌های خارج از کشور و در رشته‌های هسته‌ای راه نمی‌دادند و حتی به ما قطعات نمی‌فروختند.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه تیم مذاکره‌کننده حرف‌های تلخی که از نگاه سیاسی زده می‌شد را تحمل کرده است، عنوان کرد: الحمدالله برجام با اکثریت آراء در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در روزهای آخر به سرانجام رسید.

وی ادامه داد: البته کسانی بودند که در آمریکا و ایران با تصویب برجام مخالفت می‌کردند. نتانیاهو، تمام توانش را به کار برد تا برجام به نتیجه نرسد و متاسفانه در داخل ایران هم کسانی بودند که نمی‌خواستند برجام تصویب شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به صدماتی که تحریم‌ها به کشور وارد کرده است، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها صدماتی به کشور وارد کرده است که هنوز نمی‌توانیم آثار و عواقبش را اعلام کنیم. سایه جنگ بر سر ما گسترده شده بود، اما با همکاری مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و تدبیر مقام معظم رهبری به جایی رسیده است که باید اجرا شود.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه آژانس هسته‌ای باید کارهایی که ایران انجام می‌دهد را اعلام کند، توضیح داد: امیدواریم که با کمک خداوند برجام اجرایی شود.

وی اضافه کرد: بعد از جنگ، در بازسازی خرابه‌های جنگ و عمران زیربناهای کشور که پیش از آن سابقه نداشت، مردم صبر کردند. در ۱۰ ساله گذشته متأسفانه با تحریم‌هایی مواجه شدیم که هیچ کشوری به غیر از آفریقای جنوبی تاکنون ندیده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه نرسیدن ۶ قطعنامه خطرناک شورای امنیت را منتهی به جنگ برشمرد و اذعان کرد: مردم در این دوران تحمل کرده و خم به ابرو نیاوردند؛ دلیل آن این است که مردم، انقلاب را از آن ِ خود می‌دانند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اگر می‌بینید با این همه فشار، ظلم، تحریم و جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران، این کشور قدرتمندترین و امن‌ترین کشور در منطقه است، اعلام کرد: دلیل این مساله این است که مردم انقلاب را دوست دارند.

وی افزود: البته مردم حق دارند که در برخی امور ناراضی باشند، اما از انقلاب ناراضی نیستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برگزاری انتخابات آتی در کشور خاطرنشان کرد: در آستانه انتخابات هستیم و مصلحت نیست که کشور دچار تفرقه شود و ما باید آراء خود را در انتخابات بگوییم، مردم می‌فهمند و در هر خانه‌ای معلم، دانشجو، دانش‌آموز و استاد وجود دارد.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه این امت هنوز وحدت دارد و نباید تفرقه ایجاد کرد، اظهار کرد: باید شجاعانه حقیقت را بگوییم و جامعه هم شجاعت شنیدن و تشخیص حقیقت را داشته باشد.

وی گفت: در انتخابات مردم که همه امور را تاکنون انجام داده اند و ولی نعمت ما هستند.

هاشمی ادامه داد: به تعبیر مقام معظم رهبری رأی مردم، حق‌الناس است و هر که را که می خواهند باید انتخاب کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: امروز می‌بینیم که در منطقه، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، افغانستان، مصر، لیبی و یمن چه شرایطی وجود دارد. در این شرایط عده‌ای منتظرند که برجام به نتیجه برسد و برای جوانانی که تحصیلکرده‌اند، شغل ایجاد کنیم.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فاجعه منا توضیح داد: فاجعه منا واقعا یک مصیبت بزرگ برای دنیای اسلام بود. نزدیک به ۵ هزار حاجی میهمان خداوند با آن وضع فجیع جان دادند.

وی افزود: البته کسانی که در مراحل آخر حج هستند، مانند کسی هستند که از مادر زاده شده است، ولی این مصیبت برای دنیای اسلام و ما دلخراش است. این مساله هنوز تمام نشده و عوارض آن قابل توجه است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به شهادت شهدای محراب عنوان کرد: ما برای این مساله اینجا جمع شده‌ایم. بنده یک تعصب خاصی به آیت‌الله اشرفی اصفهانی دارم؛ زیرا اوایل که به قم آمدم، حجره‌ای داشتم و آیت‌الله اشرفی اصفهانی در کنار حجره ما بودند و صداقت، تواضع و سلامت را در دوران جوانی از ایشان آموختم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه آیت الله بروجردی ایشان را برای محفوظ کردن غرب کشور به کرمانشاه فرستادند، اذعان کرد: ایشان حقیقتا روح دین اسلام را در استان کرمانشاه احیا کرده بودند و نتیجه آن در جنگ دیده شد.

وی با تاکید بر اینکه حضور آیت‌الله اشرفی اصفهانی، مردم کرمانشاه را مثل پروانه دور شمع جمع کرده بود، ادامه داد: مردم این شهر با لباس بسیجی در جبهه حاضر شدند و حضور ایشان در کرمانشاه خیلی مؤثر بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: البته شهدای محراب همه از این قبیل بودند. عرفان، عشق به اهل بیت(ع)، اجتهاد و شهامت در آنها وجود داشت. آیت‌الله صدوقی نیز که از نوجوانی کنار امام خمینی(ره) بود حقیقتا منطقه یزد را احیا کردند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در زمانی که جریان ساواک، روحانیت را منزوی می کرد، آیت الله مدنی همدان را نیز روشن کرده بود، اذعان کرد: مردم آذربایجان نیز با چیزهایی که از آیت‌الله طباطبایی آموخته بودند، با عظمت در جبهه و جنگ حاضر شدند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سابقه منافقین قبل و پس از انقلاب گفت: منافقین بعد از اینکه از اسلام فاصله گرفتند و به سمت مارکسیسم رفتند و قصد داشتند پـُلی بین اسلام و مارکسیسم بزنند، چهره خود را نشان دادند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: امروز دنیا از داعش متنفر است و منافقین هم راهی را رفتند که داعش می‌رود. آنها کمربند انتحاری بر نوجوانان و جوانان می‌بستند و کنار محراب می آمدند و چنین پیرمردهایی را منفجر می‌کردند. وقتی آنها دخترها و پسرهای کوچک را می‌فرستادند و مردم را می کشتند، تنفر دنیا را جلب کردند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه تفکر غلط منافقین باعث شد که زمانی که مردم در جبهه جان می‌دادند، آتها در خدمت صدام باشند، اظهار کرد: آنها با اسم بسیجی وارد میدان می‌شدند و اسرار جبهه را به صدام اطلاع می‌دادند و هنوز هم این مساله ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا منافقین را حفظ کرده تا روزی از آنها استفاده کند، گفت: آمریکایی‌ها اینها را ابتدا در کمپ اشرف حفظ کردند و برخی از آنها به اروپا و آمریکا می‌روند. ببینید اسلام چقدر مظلوم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کسی که دستش به خون ِ آیت الله اشرفی اصفهانی آلوده باشد، به رحمت الهی نخواهد رسید، توضیح داد: مکانی مثل حزب جمهوری اسلامی ایران را منفجر و ۷۲ نفر را یکجا شهید می‌کنند. این درس‌هایی است که جوانان ما باید بگیرند تا در دام نیفتند.