آیت الله هاشمی: مذاکره کنندگان خون دل خوردند/ انتخابات را آنطور که مردم می خواهند برگزار کنیم

سیاسی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: مذاکره کنندگان با مجاهدت کار کردند و به موفقیت رسیدند.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر امروز در مراسم سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی با قدردانی از تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: آنها در مذاکرات بسیار خون دل خوردند و حرف های برخی افراد که از بُعد سیاسی و غیرواقعی با این مساله برخورد می کردند را تحمل کردند.

وي افزود: با تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای، مجاهدت های دولت بویژه شجاعت رییس جمهوری و همچنین هدایت های رهبر معظم انقلاب شاهد این موفقیت بوده ایم. مذاکره کنندگان برای تاریخ جهان اسلام و ایران عظمت آفریدند و مقابل 6 کشور قدرتمند دنیا نزدیک به دو سال به مذاکرات سخت پرداختند. این مذاکرات هم در تاریخ اسلام و تاریخ دیپلماسی بی‌نظیر بود.

وی با اشاره به مذاکره قطعنامه ۵۹۸ اظهار داشت: ما در قطعنامه ۵۹۸ یک سال مذاکره انجام دادیم و می‌دانیم چه گره‌هایی در مذاکرات وجود دارد و چقدر کار مشکلی است ما در صنعت هسته‌ای چیز مهمی را از دست ندادیم ولی در دنیا به یک عضو مهم باشگاه هسته‌ای تبدیل شده‌ایم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: قبلا فعالیت‌های هسته‌ای ما را غیرقانونی می‌دانستند. قطعات صنعت هسته‌ای را به ما نمی‌دادند و جوانان ما را در دانشگاه‌های مهم و در رشته‌هایی چون فیزیک نمی‌گذاشتند تحصیل کنند ولی تیم مذاکره کننده با خون دلهایی که خورد و حرف‌های تلخی که شنید و واقعی هم نبود و سیاسی بود که بخشی از آن‌ها را در مجلس دیدید توانست کار را به نتیجه برساند و در ‌‌نهایت برجام با نظر اکثریت مجلس و موافقت شورای نگهبان به سرعت در روزهای آخر به نتیجه رسید و این کار، کار مهمی بود.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با یادآوری فشار افراطیون در آمریکا تصریح کرد: البته در آمریکا هم شاهد تلاش‌های افراطی‌ها بودیم که نمی‌خواستند مذاکرات به نتیجه برساند و البته اسرائیل و نتانیاهو بیش از همه فعال بودند که متاسفانه نمونه‌ای از این مخالفت‌ها را هم در داخل مشاهده کردید. البته شاید این مخالفت‌ها با حسن نیت بوده باشد و من کسی را متهم نمی‌کنم.

اهم سخنان وي به نقل از انتخاب و ايلنا از اين قرار است:

** تحریم‌هایی را تحمل کرده‌ایم که ضررهایی را به کشور زده است که هنوز زود است آثار آن بیان شود. تا وضع عادی نشود نمی‌توان آثار و ضربات این تحریم‌ها را دید و به مصلحت کشور هم نیست. سایه جنگ بر سر کشور افتاده شده بود ولی با شجاعت دولت و همکاری مجلس و شورای نگهبان در روزهای آخر و تدبیر مقام معظم رهبری امروز کار به جایی رسیده است که برجام فقط باید اجرا شود. البته اجرای آن شرایطی دارد که آژانس باید تایید کند که ایران اقداماتش را انجام داده است.

**شش قطعنامه خطرناک ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل علیه ما صادر شد ولی مردم ما خم به ابرو نیاوردند چون انقلاب را از آن خودشان می‌دیدند. آن چیزی که رژیم شاهنشاهی را شکست و آمریکا را بیرون کرد، حضور مردم در صحنه‌ها بود. اگر با این همه فشار و ظلم و تحریم و جنگ جمهوری اسلامی ایران بهترین و امن‌ترین در منطقه است دلیل عمده‌اش این است که مردم هنوز به انقلاب وفادارند و آن را دوست دارند. البته کمبود‌ها و انتقاداتی هم وجود دارد ؛بیکاری جوانان، گرانی و برخی بداخلاقی‌ها ولی مردم از انقلاب ناراضی نیستند.

**مردم سرمایه انقلاب هستند و کسانی که می‌خواهند مردم را از انقلاب دور کنند بزرگ‌ترین ظلم را انجام می‌دهند.

**انتخاباتي را در اسفندماه پيش رو داريم. مصلحت نیست تا جامعه دچار تفرقه شود. افراد باید به صورت آرام و خوب نظراتشان را بیان کنند و این مردم هستند که انتخاب می‌کنند. مردم ما، مردم فهیمی هستند و می‌فهمند و دارای وحدت هستند که این وحدت را نباید شکست و تفرقه ایجاد کرد.

** ما باید شجاعت بیان حقیقت را داشته باشیم و مردم هم شجاعت شنیدن آن و شجاعت انتخاب کردن را داشته باشند.انتخابات را‌‌ همان گونه که مردم می‌خواهند باید برگزار کنیم. واقعا ولی‌نعمت ما مردم هستند و به قول مقام معظم رهبری رای مردم حق الناس است.

** مردم امیدوار هستند تا برجام به جایی برسد تا ما بتوانیم شغل ایجادکنیم و از خجالتشان در بیاییم.

** فاجعه منا مصیبت بزرگی برای مسلمانان جهان بود. در سرزمین امن الهی نزدیک به 5 هزار حاجی با وضعی فجیع جان خود را از دست دادند و این مساله یک مصیبت بزرگ برای مسلمانان دنیا و نیز برای ما است. کسانی که در فاجعه منا جان خود را از دست دادند به تعبیر روایات مختلف مثل کسانی هستند که از مادر متولد شده‌اند و با حالتی مثبت و بدون هیچ گناهی به دیدار خدا رفته‌اند.

**عوارض فاجعه منا قابل توجه است و باید روی آن فکر و عمل بیشتری انجام داد، اظهار کرد که ابعاد مختلف این حادثه در آینده روشن شود.

**تعصب خاصی نسبت به آیت الله اشرفی اصفهانی داشته و دارم. او احیاگر روح دین اسلام و مکتب اهل بیت در منطقه غرب کشور بود. شهادت می‌دهم که ایشان حقیقتا روح دین و روح اسلام و مکتب اهل بیت را در منطقه غرب کشور به خصوص استان کرمانشاه احیا کرده بودند و نتیجه‌اش نیز در جنگ دیده شد که مردم آن دیار چه رشادت‌ها و جان‌فشانی‌هایی در جنگ انجام دادند. آیت الله اشرفی اصفهانی با وجود کهولت سن لباس بسیجی می‌پوشید و در هر عملیاتی در پشت جبهه و قرارگاه قرار داشت و بسیجیان با دعای ایشان به جبهه می‌رفتند.

**عامل از دست رفتن چهره‌های ارزشمندی چون شهداي محراب در طول انقلاب گروهک‌های معاندی مثل منافقین بوده‌اند. منافقین به مرور از اسلام فاصله گرفتند و به جریان مارکسیسم نزدیک شدند یا برخی از آن‌ها به طور کامل ملحد یا دچار التقاط شدند و کوشیدند پلی میان اسلام و مارکسیسم بزنند که در نهایت هر دو را نیز از دست دادند. منافقین زمانی که مردم در جبهه می‌جنگیدند یا در پشت جبهه در خدمت دفاع از کشور بودند نقش ستون پنجم را ایفا می‌کردند و حتی به دنبال عملیات نظامی علیه ایران بودند.آنها امروز نیز از آمریکا دریوزگی می‌کنند.‌ بخشی از منافقین نیز با حمایت آمریکا در عراق قرار گرفته‌اند و آمریکا آنها را برای آینده حفظ کرده است.

2727

 

 

 

کد N990983