آیت الله مکارم شیرازی:

بزرگداشت خانواده شهدا، برای نهادینه شدن فرهنگ شهادت است

سیاسی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: بزرگداشت خانواده های معزز شهدا برای شناخت حق و نهادینه شدن فرهنگ شهادت در جامعه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، وی روز پنجشنبه در دیدار فرزندان شهدا و مدیران تشکل‌های فرزندان شاهد کشور، با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت سیدالشهدا گفت: فرزندان شهدا از ظرفیت هایی که در اختیارشان وجود دارد باید استفاده کنند تا بتوانند راه پدران‌شان را به خوبی ادامه دهند و فرهنگ شهادت را در جامعه حفظ کنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم درباره پاداش شهادت اظهار داشت: حضرت علی(ع) در خطبه جهاد می‌فرمایند، جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را برای بندگان خاص خود گشوده است؛ در مقابل، کسانی که جهاد را ترک کنند، خداوند لباس ذلت را به تن آنها خواهد پوشاند.

وی جهاد را یک قانون کلی در طبیعت دانست و ابراز کرد: قانون جهاد یک قانون عام در عالم است و در درون انسان یک جهاد مستمر وجود دارد؛ عوامل بیماری‌زا از چندین شیوه به بدن انسان وارد می شود؛ خداوند گلبول‌های سفید را آفریده تا در مقابل ورود این بیماری ها جهاد کنند و مانع بیماری انسان شوند.

این مرجع تقلید ادامه داد: جهاد و شهادت در پی هم هستند؛ بزرگداشت خانواده شهدا برای شناخت حق و نهادینه شدن فرهنگ شهادت در جامعه است؛ شهدا و خانواده شهدا دارای ظرفیت های فوق العاده ای هستند که باید از این ظرفیت خود استفاده کنند و با تقوای خود می توانند پیام شهدا را به جامعه برسانند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، اظهار داشت: خانواده شهدا قابل احترام هستند و در انجام وظیفه امر به معروف و نهی از منکر موفق‌تر هستند؛ یکی از شرایط امر به معروف و نهی از منکر احتمال اثر است که این ویژگی در خانواده شهدا بیشتر است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم تصریح کرد: خانواده شهدا باید با هم متحد باشند و با یکدیگر هم‏فکری کنند؛ اتحاد می تواند جلوی نفوذ وسوسه های شیطان را بگیرد؛ عوامل فساد در این دوره از هر دوره ای بیشتر است و ماهواره‌ها فساد اخلاقی را در تمام دنیا رواج می دهند؛ دشمنان نیز متوجه شده اند که برای شکست شیعه و مسلمانان باید به عقیده آن ها نفوذ کنند.

وی با بیان این که در انجام وظیفه نباید ناامید شد، اظهار داشت: وظایف علما و خانواده شهدا در این دوره بسیار بیشتر است، چرا که زمینه لغزش بسیار گسترده است؛ این که برخی می گویند دیگر آب از سر ما گذشته و کاری از دست ما بر نمی آید و حالت منفعل به خود می گیرند، اشتباه است؛ خداوند متعال در صورت ثابت قدم بودن مسلمانان، به آنان وعده پیروزی داده است.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان ابراز کرد: امیدوارم در تشکل هایی که ایجاد کرده‌اید و در آن ها فعالیت می‌کنید، بتوانید کارهای مهمی را در مقابل این فساد و تباهی انجام دهید و به وعده خداوند متعال تکیه کنید؛ برای پیشبرد سودمند این کار نیز به برنامه ریزی و نیروی انسانی نیازمند هستید.

انتهای پیام

کد N990882