انتخابات بورکینوفاسو 29 نوامبر برگزار می‌شود

دولت موقت بورکینوفاسو تاکید کرد: انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری این کشور که قرار بود در ماه اکتبر برگزار شود پس از کودتای شکست خورده 29 نوامبر برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت این کشور تاکید کرد که این تاریخ با توافق گروه‌های مختلف سیاسی برای برگزاری این انتخابات که پیشتر قرار بود در یازدهم اکتبر برگزار شود، تعیین شده است.

انتخابات یازدهم اکتبر به دلیل وقوع کودتا و شکست سریع آن برگزار نشد.

این دو انتخابات پیش‌رو برای بورکینوفاسو اقدامات کلیدی در مسیر دموکراسی محسوب می‌شوند. انتخاباتی که یک سال پس از برکناری بلیس کومپائوره، دیکتاتور بورکینافاسو برگزار می‌شود.

رای‌دهندگان در انتخابات آتی قرار است علاوه بر انتخاب اعضای پارلمانی، از بین 14 نامزد حاضر رئیس‌جمهور این کشور را انتخاب کنند.

پیش از این در هفدهم سپتامبر اعضای گارد ریاست‌جمهوری این کشور که همچنان به کامپائوره وفادار بودند، اعلام کودتا کردند و کشور را در آستانه آشوب قرار دادند.

یکی از درخواست‌های عوامل این کودتا فراهم کردن امکان حضور وفاداران به دیکتاتور سابق این کشور درانتخابات بود. پس از شکست کودتا گارد ریاست‌جمهوری بورکینوفاسو خلع سلاح شد.

دولت موقت و مجامع بین‌المللی معتقدند گارد ریاست‌جمهوری و وفاداران به دیکتاتور سابق این کشور با اقداماتی که در جریان کودتا انجام دادند شایسته حضور در انتخابات آتی نیستند.

انتهای پیام

کد N990789