درخواست سازمان ملل برای احترام به دموکراسی در کردستان عراق

نماینده سازمان ملل در عراق از گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان این کشور که دوره ریاست‌جمهوری آن در ماه اوت به پایان می‌رسد، خواست تا به اصول دموکراتیک احترام بگذارند.

نماینده سازمان ملل در عراق از گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان این کشور که دوره ریاست‌جمهوری آن در ماه اوت به پایان می‌رسد، خواست تا به اصول دموکراتیک احترام بگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کوبیس، نماینده سازمان ملل در عراق یک هفته پس از آغاز اعتراضات علیه مسعود بارزانی، رئیس منطقه اقلیم کردستان و کشیده شدن آن به خشونت هشدار داد.

اعتراضات اخیر این منطقه با تظاهرات علیه عدم پرداخت حقوق کارگران و کارمندان منطقه آغاز و به اعتراض برای کناره‌گیری مسعود بارزانی و حزب دموکرات کردستان از قدرت منجر شد.

دست‌کم در این اعتراضات چهار تن کشته و چندین تن زخمی شدند.

همچنین در جریان این تظاهرات دفاتر محلی حزب دموکراتیک کردستان به آتش کشیده شد.

کوبیس به عنوان نماینده بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در عراق با انتشار بیانیه‌ای در این باره گفت: عاملان اعتراضات خشونت‌آمیز اخیر باید سریعاً در جایگاه قانون و عدالت قرار بگیرند.

وی اما همچنین تاکید کرد که تمامی احزاب منطقه خودمختار شمال عراق به عنوان شریک کلیدی در مبارزه جهانی علیه داعش باید به دموکراسی احترام بگذارند.

کوبیس همچنین از مقامات و نیروهای سیاسی این منطقه خواست تا شرایط لازم برای استقرار سیستم سیاسی و سازمانی برای احزاب مختلف با هماهنگی براساس اصول و متدودهای دموکراتیک را فراهم کنند.

مدت قانونی ریاست‌جمهوری بارزانی درماه اوت به پایان رسید اما این سیاستمدار 69 ساله که از سال 2005 در مسند قدرت است تمایل دارد تا همچنان در این قدرت بماند.

با این حال مذاکرات بین احزاب مختلف برای تقسیم قدرت تاکنون به شکست منجر شده است.

کمپین بارزانی حزب تغییر را به عنوان حزب بزرگ کردستان به عنوان عامل ایجاد خشونت‌ها متهم می‌شود.

انتهای پیام

کد N990672