مراسم بزرگداشت آیت‌الله مویدی از جانباختگان فاجعه منا برگزار شد

مراسم بزرگداشت آیت‌الله محمدرضا مویدی قمی از جانباختگان فاجعه منا و عضو فقید مجمع عالی تفسیر حوزه‌های علمیه چهارشنبه شب با حضور جمعی از علما و فضلای حوزه علمیه و اقشار مختلف مردم در مسجد اعظم قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، در این مراسم آیات عظام نوری همدانی، شبیری زنجانی، گرامی، هادوی، غروی و حجج اسلام والمسلمین غرویان، باقر گلپایگانی، بهجت و... حضور داشتند.

سخنران این مراسم حجت‎الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری با اشاره به آیه‎ای از قرآن در خصوص اینکه اگر کسی برای خدا از خانه خارج شود و عزم حج کند و در این راه بمیرد، خداوند با او طرف حساب خواهد بود، گفت: حجاج ما مصداق همین آیه هستند.

وی افزود: حجاج ایرانی و شیعه با قصد خالص در این مراسم حضور پیدا کردند و پس از احرام و طواف عرفه و غسل عید و رمی و... در بهترین حالت جان خود را از دست دادند.

وی گفت: این حاجیان، به شدت مظلومانه به لقاءالله رفتند و نزد خداوند نیز جایگاه خاص‎تری خواهند داشت زیرا اکثر این زائران در حالت تشنگی و در حالتی جان دادند که سعودی‎ها از عمد به آنها کمک نمی‏‎کردند.

این استاد حوزه و از همراهان آیت‎الله مویدی در سفر حج امسال تصریح کرد: وقتی که پس از رمی جمرات به خیمه رسیدیم خبرهایی شنیدیم که وقتی با دیده‎ها همراه شد واقعا زبان از وصف آن قاصر است.

وی گفت: حجاج با بدترین وضع به شهادت رسیدند و زیر آفتاب سوزان 50 درجه و با تشنگی و بدن‎های عریان و نیمه عریان و با فجایعی که سعودی‎ها رقم زدند، صحنه‎هایی خلق شد که لاتدرک و لاتوصف.

صالحی خوانساری گفت: سعودی‏‎ها اگر حس می‎کردند یک حاجی زیر این اجساد زنده است و او یک شیعه ایرانی است قطعا به او کمک نمی‎کردند و این افراد مظلوم‏‌تر از دیگران جان دادند.

وی اظهار کرد: در این سفر افتخار همراهی با این عالم بزرگوار را داشتم و آنچه از ایشان دیدم چیزی جز خلوص و دلباختگی به ساحت ربوبی و تقوا و خلوص باطل و نورانیت باطن و ظاهر نبود.

وی گفت: ایشان مجتهدی مفسر، قرآنی و محدث بودند، ایشان عمر خود را صرف تفسیر قرآن و نهج البلاغه و بحارالانوار کردند و آثار بسیاری در این زمینه خلق کردند.

صالحی خوانساری بیان کرد: ایشان یکی از انقلابی‎های اصیل بودند و بدون هیچ ترسی در حرم مطهر و در زمان شاه پهلوی با زبان عربی شدیدترین لعن‎ها را نثار او و اربابان او می‎کردند و به خاطر همین مواضع انقلابی بارها به زندان افتاد و تبعید شد و در این راه خلوص را پیشه خود کرد و هیچگاه به دنبال عواید این خدمت نبود و هرچه داشت برای خدا گذاشت و در بهترین حالت نیز به دیدار خدا رفت.

انتهای پیام

کد N990549