درد و دل های دو خانواده شهید و جانباز با رئیس جمهور

حسن روحانی,جانبازان و ایثارگران

حجت الاسلام حسن روحانی شامگاه چهارشنبه و در آستانه آغاز ماه محرم به دیدار خانواده شهیدان سرمدی و جانباز 70 درصد مهدوی خواه رفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، رییس جمهوری در دیدار خانواده شهیدان منصور، غلامرضا و محمود بیات سرمدی، تاکید کرد: شهیدان راه امام حسین(ع) را که راه ایثار و شهادت است، برگزیدند و خانواده های آنان نیز در شرایط بسیار سخت امام راحل را تنها نگذاشته و از ایشان و راه و آرمان‌هایش پشتیبانی کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، شامگاه چهارشنبه با بیان اینکه همه مردم ایران نیز در آن شرایط سخت از امام عزیز ما حمایت کردند، افزود: در این میان شما خانواده‌های شهدا که فرزندان عزیز دلاورتان را به جبهه‌ها فرستادید و آنان را در راه خدا هدیه نمودید، پیشتاز این ایثار بودید و اینکه خانواده‌هایی مثل شما وقتی یک شهید تقدیم راه انقلاب کردند عقب ننشسته و شهدای دوم و سوم خود را تقدیم پیشگاه خداوند کردند، بسیار ارزشمند و در فرهنگ و تاریخ این کشور جاودان و ماندگار خواهد بود.

دکتر روحانی اظهار داشت: خداوند دو توفیق بزرگ به شما داد که یکی توفیق برخورداری از چنین فرزندان و تربیت آنان بود و توفیق دیگر هدیه کردن آنان در راه خدا، که بسیار ارزشمند است.

شهیدان منصور، غلامرضا و محمود بیات سرمدی به ترتیب در سال 61 و در فروردین و بهمن سال 66 به شهادت رسیدند.

شهید منصور سرمدی در حالی که 18 سال داشت در عملیات رمضان، شهید غلامرضا سرمدی در حالی که 14 سال سن داشت در عملیات کربلای 8 در منطقه شلمچه و شهید محمود بیات سرمدی در 24 سالگی و در عملیات بیت‌المقدس 2 به شهادت رسیدند.

ناصر و مسعود دو فرزند دیگر این خانواده نیز از جانبازان دفاع مقدس هستند.

پدر این خانواده در بخشی از سخنان خود و خاطره‌هایی که از نحوه شهادت فرزندانش برای دکتر روحانی تعریف ‌کرد، به این نکته اشاره داشت که در عملیات کربلای 5 در حالی که یک فرزندش پیش از آن به شهادت رسیده بود، 5 پسر دیگرش در جبهه حضور داشتند.

مادر بزرگوار این شهیدان در سال 92 به رحمت ایزدی پیوسته است.

رییس‌جمهوری همچنین در آستانه آغاز ماه محرم و در ادامه دیدارهای مستمر خویش با خانواده شهدا و جانبازان، به دیدار جانباز 70 درصد وحید مهدوی‌خواه رفت و در فضایی صمیمی با وی و خانواده‌اش دیدار و از صبر و ایثارگری‌ آنان تجلیل کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با تجلیل از ایثار و فداکاری شهدا و جانبازان و خانواده آنان اظهار داشت: ایثارگران و خانواده آنان معلمین بزرگ و واقعی جامعه و مخصوصاً نسل جوان هستند و کار عظیمی که انجام دادند آموزه و درسی برای همه است.

رییس جمهوری، اجر و ثواب جانبازی در راه خدا را هم‌سطح با شهادت توصیف کرد و گفت: بی‌تردید خدای متعال هم ثواب شهادت و هم ثواب صبر و تحمل سختی در زندگی را برای جانبازان اعطا خواهد نمود.

رییس جمهوری با بیان اینکه رزمندگان کشورمان در 8 سال دفاع مقدس کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام دادند، اظهار داشت: امروز همگان به روشنی مشاهده کرده‌اند که تمامی آنهایی که در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در جبهه مقابل ملت ایران بودند، در همین دنیا چه وضعی بر سرشان آمد در حالی‌که ملت ایران همچنان پیروز و سرافراز ایستاده است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه ملت ایران و هیچ‌یک از خانواده شهداء و جانبازان از فداکاری و ایثارگری‌هایی که در دفاع مقدس انجام داده اند اظهار پشیمانی نمی‌کنند و بلکه به آن افتخار می کنند، گفت: مهم است که یک ملت راهی را انتخاب کند که در طول سالیان طولانی هر زمانی که این صحنه را مرور می‌کند، این احساس را داشته باشد که بهترین و درست‌ترین کار را انجام داده است.

رییس‌ جمهوری همچنین با یادآوری قرار گرفتن در شب آغازین ماه محرم‌، اظهار داشت: هر زمان که هلال ماه محرم مشاهده می‌شود، بو و رنگ خاصی از ایثار و شهادت و معنویت احساس می‌شود و امیدوارم در روز قیامت همه ما به عنوان شیعه و محبین امام حسین(ع) مورد خطاب قرار بگیریم.

رییس‌ جمهوری گفت: امام حسین(ع) بالاترین فداکاری را در راه خدا انجام دادند و به همان نسبت نیز خدای متعال بالاترین مقام را به ایشان اعطا کرده است.

دکتر روحانی، ابا عبدالله الحسین(ع) را مصباح هدایت و چراغ و مسیر اصلی توصیف کرد و گفت: امام حسین(ع) برای ملت ایران راهنمای هدایت و کشتی نجات بوده اند.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: انسان در مقابل همه فداکاری و ایثارگری‌ها وقتی به صحنه کربلا نگاه می کند، چنین احساسی به وجود می‌آید که همه فداکاری‌ها در مقابل کار بزرگ امام حسین(ع) بسیار کوچک و ناچیز است.

دکتر روحانی افزود: زمانی که انسان به صحنه کربلا نظاره می‌کند خدای متعال صبر مضاعفی در مقابل مشکلات و سختی‌ها می‌دهد.

بر پایه این گزارش، در این دیدار وحید مهدوی‌خواه و والدین وی که یکی از فرزندانشان نیز در دوران دفاع مقدس به فیض شهادت نایل آمده است، ضمن ابراز خوشحالی از دیدار رییس‌ جمهوری خاطراتی از دوران دفاع مقدس بیان کردند.

دکتر روحانی هنگام خروج از منزل این جانباز مورد استقبال گرم اهالی محل قرار گرفت و ضمن حضور در جمع آنان از نزدیک به گفت‌وگو و احوالپرسی پرداخت.

وحید مهدوی‌خواه سال 1365 و در 17 سالگی، در عملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه از ناحیه نخاع به درجه جانبازی نایل آمده است. همچنین برادر بزرگ وی حبیب مهدوی‌خواه نیز در سال 1365 و در سن 21 سالگی به شهادت رسیده است.

در این دیدار که حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری و حجت الاسلام و المسلمین شهیدی، معاون رییس جمهوری در امور ایثارگران و رییس بنیاد شهید نیز حضور داشتند، لوح تقدیری به رسم یادبود از سوی دکتر روحانی به این جانباز دوران دفاع مقدس تقدیم شد.

2727

 

 

کد N990414