سفیر ایران در سازمان ملل:

ایران برای گفت‌وگوی منطقه‌ای مصمم است/توافق هسته‌ای بر کل منطقه تاثیر مثبت دارد

سیاسی

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در مجمع عمومی ضمن اشاره به نهایی شدن برجام، این توافق را دارای تاثیرات مثبت مهمی برای کل منطقه دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "غلام‌علی خوشرو" گفت: این توافق می ‌تواند همکاری بیشتر در حوزه­ های مختلف، از امنیتی تا توسعه‌­ای و زیست محیطی را تسهیل کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در ابتکار خود برای انجام گفت‌وگو در منطقه، مصمم و جدی است. این گفت‌وگوی منطقه­‌ای باید بر اساس اهداف و اصول مشترک مندرج در منشور ملل متحد، یعنی احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورها، پرهیز از مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر، حل و فصل مسالمت­‌آمیز اختلافات و خودداری از استفاده یا تهدید به استفاده از زور انجام شود و به دنبال صلح، ثبات و دستیابی به پیشرفت و موفقیت برای همه باشد.

خوشرو همچنین به گسترش پدیده خشونت و افراطی­‌گری اشاره و از کشورهای عضو سازمان ملل متحد به دلیل حمایت از قطعنامه «جهانی علیه خشونت و افراطی­‌گری خشونت­‌بار» که در سال 1392 به پیشنهاد و ابتکار رئیس‌جمهور کشورمان و با اجماع در مجمع عمومی به تصویب رسید تشکر کرد.

خوشرو گفت: وضعیت کنونی و تشدید افراطی­‌گری در منطقه، نشان از به‌جا بودن این قطعنامه و ضرورت اقدام برای تحقق آن دارد. در مجمع عمومی طی سال جاری باید برنامه جامعی برای اقدام مشترک علیه افراطی گری و خشونت تدوین شود تا با یک همکاری جمعی جهانی، مانع از گسترش تروریسم و خشونت شد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با استقبال از تصویب دستور کار توسعه 2030 برای توسعه پایدار که در جریان نشست رهبران جهان در روز 3 مهر ماه در سازمان ملل متحد به تصویب رسید، خواستار همکاری میان کشورها در اجرای این دستورکار شد و به طور ویژه به موضوع تامین منابع مالی لازم برای اجرای این اهداف و انتقال فن‌آوری و دانش­‌های مرتبط به منظور همکاری و مشارکت جهانی واقعی اشاره کرد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به مشارکت سازنده جهت اجرای این برنامه در کلیه سطوح متعهد است و در این راه از همکاری با بخش­‌های عمومی و خصوصی استقبال می­‌کند.

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین به موضوع تاثیر پدیده تروریسم بر سایر مشکلات در منطقه پرداخت و گفت: تروریست ‌ها علاوه بر اینکه خود طبیعت را نابود می‌­کنند، باعث می‌­شوند موضوع توسعه پایدار از دستور کار کشورها خارج شود چرا که منابع در اختیار کشورها صرف مقابله با ناامنی می‌شود.

انتهای پیام

کد N990357