کمالوندی: 26 مهر روز اجرای تعهدات متقابل ایران و 1+5 است

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,برجام

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از آغاز اجرای تعهدات متقابل ایران و ۱+۵ در قالب توافق هسته‌ای وین از ۲۶ مهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بهروز کمالوندی در مصاحبه خبرگزاری صدا و سیما گفت: البته اجرای تعهدات طرف مقابل تا حدی راحت است زیرا آنان تعهدات‌شان را باید روی کاغذ انجام دهند و طبعاًَ انتظار داریم در نخستین فرصت لغو تحریم‌ها علیه کشورمان را اعلام کنند.

26 مهر روز تصویب توافق هسته‌ای تلقی می‌شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با سپری شدن روند قانونی تصویب برجام در دوره 90 روزه، 26 مهر روز تصویب توافق هسته‌ای تلقی می‌شود.

او در عین حال گفت: اجرای این تعهد آنان منوط به انجام اقدامات ماست به نحوی که تعیین زمان لغو تحریم‌ها در اختیار جمهوری اسلامی است.

کمالوندی افزود: آنان موافقت‌شان را با لغو تحریم‌های ما اعلام خواهند کرد اما تاریخ لغو آن در اختیار ماست مانند چکی که صادر شده باشد اما زمان وصول آن درج نشده باشد.

معاون حقوقی و امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که فرایند اجرای تعهدات ما چقدر طول می‌کشد؟ گفت: حدود دو تا سه ماه زمان می‌برد، چون کارهای مختلفی باید انجام دهیم.

کمالوندی بخشی از تعهدات کشورمان را شامل اقدامات فنی و مرتبط با رآکتور، سانتریفیوژها و مواد غنی شده و بخش دیگر را اقدامات فنی و حقوقی برشمرد.

وی گفت: در چارچوب اقدامات فنی و حقوقی، اسنادی باید در رابطه با رآکتور امضا شود که انجام آن شامل سه مرحله است که دو مرحله آن انجام شده است و اکنون در حال اجرای مرحله سوم هستیم.

کمالوندی افزود: پس از آن قراردادهای تجاری امضا می‌شود، البته برای امضای این قراردادها زمان کافی خواهیم داشت اما قبل از آن، سند رسمی که تعهدات و نقشه راه کشورها و مسوولیت هر یک را مشخص می‌کند باید به امضا برسد که درباره آن مذاکره می‌کنیم. پس از آن اقدامات فنی مانند اقدامات مرتبط با حوزه اراک را آغاز خواهیم کرد و تا چند ماه آینده کارهای اجرایی نیز به اتمام خواهد رسید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نقش آژانس و مختومه کردن پرونده ادعای ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای کشورمان افزود: آن چه مرتبط با تعهدات ما در این زمینه بوده است در چارچوب بندهای 2، 4 و 5 نقشه راه همکاری ایران و آژانس که تا قبل از 15 اکتبر باید انجام می‌شد، انجام داده‌ایم. جلسه دیگری نیز به‌زودی خواهیم داشت و عملاً کار ما درباره نقشه راه و پرداختن به مسائل گذشته به اتمام خواهد رسید و دیگر موضوعاتی شامل بازدید، بازرسی، نمونه گیری و پاسخ به سوالات نخواهیم داشت.

او گفت: پس از این مرحله، آژانس گزارش نهایی‌اش را تهیه می‌کند و به اطلاع شورای حکام می‌رساند. با توجه به توافق با آژانس و قول آقای آمانو در نشست کمیسیون ویژه برجام، پیش‌بینی می‌شود که پرونده این موضوع تا پیش از پایان سال میلادی جاری بسته شود که بر این اساس تا دو و نیم ماه آینده پرونده 14 ساله ما در زمینه مسائل مربوط به گذشته یک بار برای همیشه بسته می‌شود.

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره زمان اعلام نتایج نمونه‌گیری‌های آژانس از سایت پارچین نیز گفت: قرار نیست نتایج آن را منتشر کنند بلکه نتایج آن در قالب گزارش آژانس می‌آید به نحوی که آن را جمع‌بندی می‌کنند و در قالب گزارش محرمانه به شورای حکام ارائه می‌دهند. طبق مقررات، پس از ارائه گزارش، دو هفته برای اعضا فرصت وجود دارد و پس از آن جلسه شورای حکام برگزار می‌شود و با توجه به این که این کار آژانس تا 15 دسامبر به پایان می‌رسد پیش بینی ما این است که قبل از پایان سال میلادی، مسائل مربوط به گذشته برنامه ما نهایی خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که آیا نتایج نمونه‌برداری‌ها از سایت پارچین در گزارش آقای آمانو منعکس شده است؟ گفت: نمونه‌برداری‌ها از نظر فنی مراحل مختلفی دارد اما آن طور که به ما گفته‌اند معمولاً از یک ماه تا 45 روز طول می‌کشد تا این کار را انجام دهند. مهم این است که در مرحله اولیه باید درستی انجام نمونه‌برداری‌ها تأیید شود که با توجه به این که نمونه‌برداری‌ها توسط کارشناسان خودمان انجام شده است، این تأیید اهمیت داشت که آژانس اعلام کرد. پس از این مرحله آژانس در پی آنالیز نمونه‌هاست که این مرحله یک ماه تا 45 روز طول می‌کشد.

وی افزود: البته آژانس به هر کشور به طور جداگانه نتایج را اعلام نمی‌کند بلکه کل این‌ها در قالب موضوعات مختلف در گزارش نهایی منتشر خواهد شد.

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش‌بینی شما از گزارش نهایی آقای آمانو مثبت است؟ گفت: علی القاعده باید مثبت باشد اگرچه بالأخره ما آژانس را مجموعه‌ای کاملاً حرفه‌یی نمی‌دانیم.

کمالوندی افزود: با این حال آژانس در تدوین نقشه راه به نحوی ملاحظات سیاسی و امنیتی ما را نیز در نظر گرفت.

او در این حال گفت: اکنون قضاوت درباره گزارش آژانس مقداری زود است اما انتظار داریم که با توجه به همکاری‌ها و اقدامات مطلوب‌مان و اطلاعاتی که ارائه کرده‌ایم، این گزارش بتواند پرونده مسائل گذشته ما را خاتمه دهد.

انتهای پیام

کد N990283