با رای منفی نمایندگان صورت گرفت؛

مخالفت بهارستان با مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درخواست مسکوت ماندن طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره شور دوم طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت که پس از بررسی و تصویب چهار ماده از مجموع ۱۶ ماده آن، درخواستی با امضای ۲۵ نماینده برای مسکوت ماندن این طرح به استناد ماده ۱۹۵ آیین‌نامه داخلی مجلس مطرح شد.

پورابراهیمی: اصلاح قانون انتخابات در این مقطع زمانی برای مجلس شائبه ایجاد می‌کند

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در موافقت با این درخواست، اظهار داشت: به دلیل تاثیر قانون انتخابات بر فضای اجرایی کشور، لازم است اصلاح آن با فاصله مناسبی تا انتخابات انجام شود.

وی افزود: این مساله شائبه‌هایی را ایجاد می‌کند که نمایندگان چه مساله‌ای دارند که در آستانه انتخابات مجلس دست به تغییر به قانون انتخابات می‌زنند.

پورابراهیمی تاکید کرد: آنچه الان در دست بررسی است، باید حداقل دو سال قبل ارائه می‌شد، چرا که الان فضای نامناسبی را در بیرون برای مجلس شورای اسلامی ایجاد می‌کند.

نماینده مردم کرمان و راور خاطرنشان کرد: این مساله باید برای مردم روشن شود که تمام مباحثی که در رابطه با اصلاح قانون انتخابات مجلس مطرح است، مربوط به موضوع انتخابات الکترونیک و همزمانی با انتخابات خبرگان رهبری است، نه مساله دیگری؛ این دو مساله را هم می‌توان در قالب یک ماده واحده جداگانه به صحن علنی ارائه کرد و نیاز به اصلاح کل قانون انتخابات مجلس نیست.

عثمانی: اصلاح قانون انتخابات مجلس برای سالم‌سازی فضای انتخابات انجام می‌شود

پس از صحبت‌های پورابراهیمی در موافقت با این درخواست، محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مخالفت با درخواست ارائه شده، گفت: ارائه درخواست برای مسکوت ماندن بررسی این طرح آن هم پس از بررسی تصویب چند ماده از آن منطقی نیست.

وی ادامه داد: اگر اصلاح قانون انتخابات مجلس الان مطرح شده، به دلیل آن است که در سایر فصول و ایام، مجلس گرفتار طرح‌ها و لوایح دیگر است که فرصت بررسی آنها نمی‌شود.

نماینده مردم بوکان تاکید کرد: این طرح با هدف سالم‌سازی فضای انتخابات ارائه شده تا بدخواهان به سلامت انتخابات و مشارکت حداکثری مردم انگ نزنند.

در ادامه و با اعلام مخالفت دولت و کمیسیون شوراها با مسکوت ماندن این طرح، این درخواست به رای گذاشته شد که نمایندگان با ۴۶ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر، با آن مخالفت کردند.