بررسی حمله هوایی روسیه در سوریه در شماره جدید «نیوزویک»

سیاسی

فرضیه نادرست اشتباه روسیه در حمله هوایی به تروریست های داعش در سوریه، مطلع مورد تأکید در این شماره از هفته نامه نیوزویک است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شماره این هفته نسخه اروپایی نیوزویک موضوع اقدام اخیر حمله هوایی روسیه به سوریه با هدف مبارزه با تروریست های داعش را با عنوان «چگونگی پیروزی پوتین بر داعش» مورد بحث و بررسی ویژه ای قرار داده و عکس روی جلد را نیز به آن اختصاص داده است.

نویسنده با دنباله روی از سیاست ائتلاف غرب، ضمن مطرح کردن این موضوع در تلاش است تا وانمود کند این اقدام روسیه تنها برای نجات «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه بوده و هدفی جز این در کار نبوده است.

در این مطلب، با مبنا قرار دادن یک فرض نادرست مبنی بر اینکه پوتین برای حفظ حاکمیت سوریه به این کشور آمده است، دلایلی موهم بر گرفتار شدن روسیه در این کشور آورده شده و اهتمام زیادی برای قانع کردن خوانندگان در این باره به کار رفته است؛ حال آنکه مقامات روسیه با استناد به قطعنامه تعریف تجاوز مصوب سال ۱۹۷۴ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرده بودند که حملات هوایی آن ها به تروریست ها در سوریه بنا به درخواست دولت قانونی این کشور بوده و لذا موضوع حمایت ها از سوریه در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش در این کشور بر اساس منشور ملل متحد و در چارچوب قوانین بین المللی محسوب می شود. 

در بخش بین الملل این شماره، موضوع حمله هوایی آمریکا به بیمارستانی متعلق به پزشکان بدون مرز در افغانستان مورد بررسی قرار گرفته است. این بیمارستان در ولایت قندوز قرار دارد و به دنبال تصرف آن توسط طالبان، آمریکا با این ادعا که برای هدف قرار دادن مواضع طالبان در اطراف بیمارستان به این حمله اقدام نموده است، تعداد زیادی از بیماران و کادر درمانی را کشته و یا مجروح نمود. در ادامه این مطلب، تصاویر تکان دهنده ای از کودکی که توسط آمریکایی ها به شدت مجروح شده، آمده است.

شکنجه یک زندانی عراقی توسط یکی از مأموران سابق سازمان سیا آمریکا و محکوم نشدن وی تا کنون به این اتهام از دیگر محورهای موضوعی طرح شده در این شماره از مجله نیوزویک است.

مطابق روال معمول، بخشی از این نشریه به فعالیت ها و دستاوردهای علمی نیز اختصاص یافته است و در آن به علل علمی اینکه فیل ها هرگز به بیماری سرطان مبتلا نمی شوند نیز پرداخته شده است.