ارائه اسناد بیش از 40 میلیاردریال از مطالبات ادارات خراسان‌شمالی به اوقاف کشور

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌شمالی گفت: طی سال جاری به منظور تعیین تکلیف اسناد بیش از 40 میلیارد ریال از مطالبات ادارات و دستگاه‌های دولتی استان به اداره اوقاف کشور ارسال می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، حجت‌الاسلام سیف‌الله سهرابی در نشست خبری به مناسبت اعلام برنامه‌های طرح بصیرت عاشورایی محرم و صفر در بقاع متبرکه استان اظهار کرد: هم اکنون ادارات و نهادهای دولتی استان به منظور اجاره بها و پذیره به اداره اوقاف استان بدهکاری‌های بسیاری دارند که طی سال جاری فقط اسناد بیش از 40 میلیارد ریال از این بدهی به اوقاف و امور خیریه کشور ارسال می‌شود.

وی با بیان این‌که «عدم پرداخت اجاره بها و وجود مطالبات از مشکلات اساسی اوقاف در استان است» ادامه داد: مقرر است این بدهی‌ها از محل مجموع اعتبارات دولت و نه از اعتبارات وزارتخانه‌های مربوط به این سازمان پرداخت شود.

سهرابی در خصوص موقوفات با اجاره‌های بسیار پایین نسبت به قیمت روز نیز یادآور شد: متاسفانه در گذشته قیمت‌های اجاره موقوفات بسیار پایین در نظر گرفته می‌شد، حال اینکه براساس قانون باید هر سال 10 درصد به میزان اجاره بها افزایش یابد.

وی گفت: با همکاری دادگستری از این پس باید هر موقوفه‌ای متناسب با قیمت کارشناسی شده روز به اجاره واگذار شود.

سهرابی با اشاره به این‌که «هم اکنون برای 52 درصد از موقوفات اسناد مالکیت اخذ شده است» افزود: امیدواریم اسناد دیگر موقوفات استان نیز به زودی اخذ شود.

وی با بیان این‌که «از ابتدای سال جاری تاکنون 86 وقف جدید با ارزش ریالی 45 میلیارد ریال در استان به ثبت رسیده است» بیان کرد: خراسان شمالی دارای چهار هزار و 998 موقوفه و 9 هزار و 835 رقبه است.

سهرابی با اشاره به سفر رهبری به استان خاطرنشان کرد: در این سفر 30 میلیارد ریال به منظور بهسازی و نوسازی امامزادگان استان، 40 میلیارد ریال برای تعمیر، تجهیز و ساخت مساجد، حسینیه‌ها و 28 میلیاردریال نیز برای دانشکده علوم قرآنی بجنورد اختصاص یافت.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان اوقاف در ایام محرم و صفر خاطرنشان کرد: بیش از 65 درصد موقوفات استان برای تعزیه‌داری و اطعام دهی عزاداران سید الشهداء وقف شده است.

سهرابی با تاکید بر عمل به نیات واقفان در ایام محرم یادآور شد: برنامه‌های مختلفی همانند لبیک یا حسین (ع)، نوجوانان حسینی(احلی من العسل)، تجمع رهروان زینبی و عزاداری امام سجاد (ع) و برپایی نمایشگاه محصولات فرهنگی، اطعام و اجرای نیت واقفان در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به این‌که «50 مبلغ به امامزاده‌های استان در دهه اول محرم اعزام خواهند شد» بیان کرد: طی جمعه هفته جاری همزمان با روز دوم محرم در چهار بقعه مراسم شیرخوارگان حسینی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N989719